Bilişim Dünyası 30 OCAK 2016 / 18:00

Risklere karşı bir yedekleme planınız olsun

Veri kaybı, dijital dünyanın en büyük sorunlardan biri ve çoğu bilgisayar kullanıcısı, farklı sebepler yüzünden verilerini kaybetme riski ile karşı karşıya. Veri kaybına yaklaşımdaki temel hata ise doğrudan buna yol açan sebepleri ortadan kaldırmaya çalışmak. Oysa bu faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmadığı gibi, her türlü önleme rağmen, en basit insan hataları her zaman meydana gelebilir. Bu nedenle gerekçelerle uğraşmak yerine, bir yedekleme planının önemine işaret eden depolama şirketi WD, bu planda dikkate alınması gereken unsurları şöyle sıralıyor:
 
  1. Elinizin altında bir harici disk bulunsun: Yedeğinizin olması, bilgilerinizin en az iki kopya halinde elinizde bulunması demek ve harici diskler de dosya yedeklemenin iyi bir yolu.
 
  1. Yedekleme yazılımı kullanın: Verileri elle yedeklemeye güvenmemek gerek. Yedekleme sürecini otomatikleştirmek için WD’nin SmartWare ™ Pro yazılımı gibi bir yedekleme yazılımı, verilerin yedeğini güvenli ve otomatik biçimde oluşturur, kayıtlar tutar ve bir sorun çıkarsa bildirir.
 
  1. Kopyalar farklı yerlerde olsun: En önemli dosyaların en az iki kopyasını bulundurun. Farklı cihazlarda ve farklı konumlarda birkaç yedeğin olması, verilerin tamamen kaybolma riskini de azaltır.
 
  1. Kişisel bulutunuzu edinin: Kişisel bulut depolama sistemiyle verilerin güvende olduğundan ve hareket halindeyken erişilebilir olduğundun emin olursunuz. Evdeki ağınıza bağlanan My Cloud™ serisi gibi kişisel bulut depolama seçenekleriyle, her cihazınızda bulunan içeriği koruyabilirsiniz.
 
  1. Yedekleme planınızı test edin: Yedekleme yazılımı, dosyaları kaydederken karşılaştığı sorunların kaydını tutar. Gözden kaçan bir şey olmamasına dikkat etmek, veri yitirmemek adına önemli. 
ETİKETLER : WD veri kaybı 1057 riskler

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics