Bilişim Dünyası 16 OCAK 2016 / 16:37

Robot ekipleri Darüşşafaka'da buluştu

Sekiz yıl önce ABD’de düzenlenen First Robotics Competition (FRC) turnuvalarına ilk Türk takımı Sultans of Turkey'i gönderen Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bu kez de Türkiye'nin ilk resmi Kickoff etkinliğine ev sahipliği yaptı. 25 yıldır ABD'de düzenlenen FRC turnuvalarının 2016 sezon temasının açıklandığı etkinlikte, tüm dünya ile eşzamanlı olarak NASA TV'den canlı yayın yapıldı. 

Etkinlikte Fikret Yüksel Vakfı Başkanı Susan Burchard, eşi Gary Burchard, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekili Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu ve Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey de yer aldı. Darüşşafaka Robot Takımı'ndan Mertcan Gür, bu yılki adımları şöyle değerlendirdi: 

"Bu seneki görev diğer yıllara göre daha zor ve kapsamlı... Ancak takım olarak bu görevleri yapacak donanıma sahibiz. Kendimizi hazır hissediyoruz. Altı hafta içinde robotumuzu yapıp, ABD'ye göndereceğiz ve ülkemize ödüller kazandıracağız."

2015, başarıların yılı oldu

 “Başlama vuruşu” anlamına gelen Kickoff etkinliğine Türkiye’de 23 eğitim kurumundan 300 öğrenci katıldı. Yarışmacılar, FRC’nin bu yılki robot teması ışığında, robot yapımında kullanacakları malzemeleri teslim aldı. Yarışmacıların 6 hafta içinde belirtilen görevdeki robotu yapmaları ve ABD'ye göndermeleri gerekiyor. Yapılan robotlar Mart ve Nisan aylarında ABD’de düzenlenecek turnuvalarda yarışacak. 

Siemens'in sponsorluğunda çalışmalar yürüten Darüşşafaka'nın robot takımı Sultans of Turkey'nin her aşamasında görev aldığı etkinliğe aralarında Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Özel İtalyan Lisesi -Borusan Asım Kocabıyık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi,  Robert Kolej, Private MEF High School, Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Florya Anadolu Lisesi, Eyüboğlu Eğitim Kurumları ve Haydar Akın Meslek Teknik Lisesi'nin de bulunduğu 23 okuldan 21 robot takımı, Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda bir araya geldi.
“Zeka için spor” sloganıyla her sene 15-18 yaş grubu için düzenlenen uluslararası robot yarışması FRC’ye geçtiğimiz yıl 19 farklı ülkeden 70 binin üzerinde öğrenci başvuruda bulunmuştu. Darüşşafaka Robot Takımı “Sultans of Turkey”, Mart ayındaki bölgesel turnuvada 10 maçta 8 galibiyet alarak tarihinde ilk defa “Dünya Şampiyonası”nda yarışmaya hak kazanmış, NASA'nın sponsor olduğu “Regional Engineering Inspiration Award” ödülüne de layık görülmüştü. Takım, 22-25 Nisan’da St. Louis'de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nda 10 maçta 6 galibiyet almıştı. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics