Bilişim Dünyası 20 OCAK 2014 / 17:58

Robotlar bizi ele geçirir mi?

Akıllı cihazlar ve giyilebilir teknolojiler “gizlilik ve güvenlik” endişelerini beraberinde getiriyor.

Robotlar ve akıllı cihazlar dendiğinde uzun zaman, insanlığı ele geçirmeye çalışan mikser, tv,  elektrikli süpürgeler akla gelirdi. Bilimkurgu filmlerinden hatta daha çok çizgifilmlerden aşina olduğumuz robot fikri, bilinmeyene dair bir korku da geliştirdi. Akıllı cihazların, B2B ve "şeylerin interneti" kavramlarının çerçevesinde, cihazların birbirleriyle olan etkileşim hatta iletişimleri insandan bağımsız bir mecrayı gösteriyor. Hayatımızı kolaylaştıran akıllı cihazlar, yeni bir güvenlik alanı daha getiriyor. Yıllarca robotlar insanlığı ele geçirecek diye korkanlar tamamen haksız değil. Akıllı cihazlar, güvenlik açıkları verirse, siber suçluların eline geçebilir. Hayatımızın her alanında günden güne daha fazla kullandığımız ve  akıllı cihazlar, kötü niyetli yazılımlar ve siber suçların yeni odağı olacak.  Güvenlik bir kat daha önem kazanıyor.

Ciddi gizlilik ve güvenlik endişeleriyle ortaya çıkan her şeyin interneti (Internet of Everything - IoE) kavramının ilk ürünleri olan giyilebilir teknolojiler, birçok farklı şekilde karşımıza çıktı. Yeni nesil ev aletleri ve bilgisayar bağlantılı cihazlar geleneksel olmayan bir siber tehdit oluşturuyor. Akıllı cihazların otomobiller, akıllı tvler, akıllı aydınlatma sistemleri ve akıllı evler, buzdolapları , giyilebilir teknoloji cihazları, oyun konsolu, saatler, ev aletleri olarak sıralıyor.

Cihazların topladığı veriler tehdide dönüşebilir

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, “Giyilebilir teknolojilerdeki riskleri gözden kaçırmamak gerekiyor. Örneğin CES’te sıkça adından söz ettiren spor bileklikleri GPS üzerinden aldığı verilerle kullanıcıların günlük olarak neler yaptığını ve bulunduğu konumu doğrudan belirleyebiliyor. Bu bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde büyük sorunlara yol açabilir” dedi.

Akıllı otomobillerin sürücünün kontrolü dışına çıkması ve kötü niyetli yazılımlarla kullanılmasından, akıllı aydınlatma ve kilit sistemlerinin; fiziksel güvenlik açığı oluşturmasına kadar çeşitli sorunlar yaratabilir. Güvenlik açığı kullanım emniyetinin olmamasından öte,  cihazların kontrolünün kötü amaçlı yazılımlar ve siber suçluların eline geçmesi gibi daha ciddi riskler oluşturuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics