Bilişim Dünyası 16 MART 2016 / 12:08

Robotlar ve insanlar müzikle buluştu

Vodafone’un bu yıl ikincisini düzenlediği Dijital Dönüşüm Zirvesi, 4 bini aşkın davetlinin katılımıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. “Dijital Dönüşüm’ün parçası ol” temasıyla düzenlenen zirve, dijitalleşmenin lider isimlerini buluşturdu. Yaklaşık 30 bin izleyicinin de online olarak takip ettiği zirvede, “Gelecek Burada”, “Keşfedin”, “Yarını Tasarlayın” ve “Fark Yaratın” ana temaları altında 11 farklı oturumda 16 konuşmacı iş dünyası, reklam, pazarlama, gazetecilik, müzik, finans, sağlık, şehircilik, otomotiv, eğitim ve spor gibi alanlarda dijitalleşmenin hayatı nasıl değiştirdiğini anlattı. Zirvede, Türkiye’den ve dünyadan ilham veren dijitalleşme hikâyeleri paylaşıldı.  
Türkiye’ye ilk kez gelen dünyaca ünlü Shimon Robotları ise zirvenin en ilgi çekici şovlarından birine imza attı. İnsanlarla birlikte müzik yapma özelliğine sahip olan Shimon Robotları, “Robotlar Yeniden Seslendiriyor” performansını sergiledi. İnsanların ve robotların birbirlerinin fikirlerini nasıl geliştirdiğini farklı bir sahne performansıyla izleyicilere gösteren Shimon Robotları’nın dijital müzik şovuna, deneysel müzik enstrümanları ve robotlar geliştiren müzisyen Gil Weinberg, baterist Jason Barnes ve yazılım geliştirici Mason Bretan eşlik etti.
Yapay zeka ile gerçek zamanlı müziği birleştiren Shimon Robotları, doğaçlama olarak ‘marimba’ denilen vurmalı bir müzik aleti üzerinden insanlarla senkronize ve karşılıklı etkileşim halinde dijital bir orkestrayı yönetebiliyor. Hem fiziksel hem de ritimsel olarak notalara cevap verip kendi müziklerini oluşturan bu robotlar, herhangi bir müzik sisteminin veremeyeceği karşılığı gerçek bir insan gibi müzisyenin hareketlerini analiz ederek yüksek kalitede sunabiliyor. İlham verici doğaçlama yeteneğine sahip olan Shimon Robotları, insanın duygularını ve yaratıcılığını bilgisayarın algoritmasıyla birleştirerek izleyicilere daha önce hiç yaşamadıkları bir müzikal deneyim sunuyor. 
Açılışını Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı Vodafone Dijital Dönüşüm Zirvesi, bir kez daha birey ve kurumları dijitalleşmenin yenilikçi gücüyle tanıştırdı. Vodafone Dijital Dönüşüm Zirvesi’ne katılan yabancı konuşmacılar arasında, tüm dünyada pazarlama ve iletişim gurusu olarak tanınan, WPP’nin Kurucusu ve CEO’su Sir Martin Sorrell; Huawei Kurumsal Çözümler Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Zou Siyi; iş dünyasının en yaratıcı 5’inci kişisi olarak gösterilen, Google'ın trafik kazalarını azaltmak için geliştirdiği sürücüsüz aracın yaratıcısı, Google Eski Başkan Yardımcısı, Google X ve Udacity Kurucusu Sebastian Thrun; 30’dan fazla dilde 1,5 milyon kopya satan “Undercover Economist” (Görünmeyen Ekonomist) kitabının yazarı ve Financial Times köşe yazarı Tim Harford; Google’ı değiştiren isimler arasında yer alan, kredi skorunun Büyük Veri ile analiz edildiği ZestFinance’in kurucusu Douglas Merrill; dijital tıp uzmanı, Singularity Üniversitesi Kürsü Başkanı Dr. Daniel Kraft; şehirleri yeniden yaratan adam olarak bilinen ve dijital şehirler üzerine bir düzineden fazla kitap kaleme almış olan, The Creative City Index Kurucusu Charles Landry; 62 ülkede 7-17 arası gençlere kod yazmayı öğreten CoderDojo Vakfı’nın Global CEO’su Mary Moloney; dijital pazarlama alanındaki başarılarıyla tanınan, Enplug CEO’su Nanxi Liu ve sporda dijital uygulamalar konusunda uzman olan, INSEAD Teknoloji Profesörü Nils Rudi gibi dünyaca ünlü isimler yer aldı.
 
İş dünyasında dijitalleşmenin etkileri
Vodafone Dijital Dönüşüm Zirvesi, Türk iş dünyasının liderlerini de bir araya getirdi. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy’un yönettiği Türk İş Dünyası Paneli’ne, GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ve Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı katıldı. Dijitalleşmenin enerji, bankacılık, sanayi ve medya alanlarındaki etkilerinin ele alındığı panelde, şirketlerin dijitalleşme stratejileri paylaşılarak, Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal kalkınması için dijitalleşmenin her alanda teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics