Bilişim Dünyası 03 HAZİRAN 2017 / 11:22

Robotlardan korkmayın, onları benimseyin

GelecekHane tarafından düzenlenen Dijital 2.0 Konferansı’nda robotların hayatımızdaki rolü ele alındı. Dünyada ortalama 10 bin işçiye 70 üretim robotu düşerken, bu sayının Türkiye’de sadece 19 olduğuna dikkat çekilen Dijital 2.0 Konferansı’nda, robotların istihdam için bir tehdit oluşturmadığı, kalifiye insan gücünü arttırdığı, hatta Almanya’da Endüstri 4.0 sayesinde yüzde 6 istihdam artışı öngörüldüğü vurgulandı.
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Fulya’da alanında uzman konuşmacıların sunumlarıyla gerçekleşen, “Değişime ne kadar hazırız?” sorusunun ve robot teknolojilerindeki son gelişmelerin ele alındığı etkinliğin açılış konuşmasını GelecekHane’nin kurucusu Halil Aksu yaptı. “Robotların kendini tekrarlayan, zor ve rutin işleri yapması, çalışanların da daha önemli ve emek isteyen işlere yoğunlaşmasını sağlayacak” diyen Halil Aksu, “Önemli olan ise teknolojileri nasıl akıllıca kullanacağımızı, ekonomik verimlilik sağlamak ve insan yaşam kalitesini artırmak için nasıl hareket edeceğimizi düşünmek. Modernleşmenin gerisinde kalamayız. Robotların kullanım oranı dünyada giderek artıyor. Ülkemizin geleceği için bu yarışta olmamız şart” yorumunu yaptı. 
Konferansta Etiya CIO’su Ali Durmuş, HPE Aruba Teknik Yöneticisi Oğuzhan Eren, Askaynak Ürün Müdürü Mehmet Öztürk, Arçelik Üretim Mühendisliği Yöneticisi Gökhan Engin, Fabb.cc CEO’su Efe Gözen, Nely CEO’su Faik Berk Güler, Robonik CEO’su Berk Yavru, Next Horizons CEO’su Davut Eren Şadoğlu, Mikro-P CEO’su Bürkan Törün, 3DMast ve Hepsirobot Tasarım ve Mekatronik Yöneticisi Ali Tan Şerbetci de konuşma yaptı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics