Bilişim Dünyası 01 EYLÜL 2014 / 09:32

RTÜK, SKAAS ile daha da büyüyecek

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Türkiye genelindeki radyo ve televizyon yayınlarının izlenmesi, analizi ve saklanması amacıyla gerçekleştirdiği projeyi, yeni uygulamalarla güncelliyor.

RTÜK Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Mahmut Kalkan, Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi Projesi (SKAAS) ile RTÜK’de yaşanan dönüşüm ve yeni yatırımları hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda radyo ve televizyon yayınlarının izlenmesi ve dinlenmesi amacıyla kurulmuş olan sistemlerin, teknolojinin gerisinde kalması ve sık sık arızalanması nedeniyle 2004 yılında, radyo ve televizyon yayınlarının güncel teknoloji kullanılarak sayısal ortamda kayıt edilmesi, arşivlenmesi ve analiz edilmesi amacıyla Sayısal Kayıt, Arşiv ve Analiz Sistemi Projesi (SKAAS) tasarlandı. SKAAS’ın tamamen yerli imkânlarla 2006 yılında TÜBİTAK ile imzaladıkları sözleşme kapsamında yapılan bir proje olduğunun altını çizen Mahmut Kalkan, SKAAS’ın milli bir proje olarak gerçekleştirildiğini dile getirdi. Projenin yerli mühendislerle yapıldığını yineleyen Kalkan, “Sözleşmenin imzalanmasıyla SKAAS’ın gerçekleştirilmesine başlandı. Bu çerçevede, öncelikle donanımların temini ve tesisi tamamlandı. Sistemin RTÜK’te kurulacağı yer belirlendi ve altyapısı hazır hale getirildi. Sistemde kullanılacak yazılımların TÜBİTAK mühendislerince yazılması ve testleri gerçekleştirildi. Akabinde RTÜK tarafından geçici kabulü yapılarak sistem 2008 yılının ağustos ayında işletmeye alındı. Bu tarihten itibaren İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı uzmanlarınca SKAAS üzerinden raporları yazılan yayınların Üst Kurul’a tamamen elektronik ortamda sunulması başarılı bir şekilde gerçekleştirildi” dedi. Mahmut Kalkan, SKAAS’ın başarısının arkasında, RTÜK ile TÜBİTAK personelinin özverili ve uyumlu iş birliği içerisinde çalışmasının ve projenin her iki kurum yöneticileri tarafından hem sahiplenilmesinin hem de desteklenmesinin yattığını ifade etti.

Yenilikçilik ve saydamlık geldi
SKAAS kullanıcı bilgisayarlarında TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve milli işletim sistemimiz olan Pardus yazılımının, sunucularda ise açık kaynak kodlu ‘Centos’ yazılımının kullanıldığına işaret eden Kalkan, “Böylece SKAAS sisteminde kullanılan yazılımlar için herhangi bir yazılım lisans bedeli ödenmiyor. Sistemin işletilmeye alınmasıyla Ankara merkezde uydu, kablo ve karasal ortamdan yaklaşık 110 televizyon ve 80 radyo yayını alınıp kaydedilmeye, izlenmeye ve analiz edilmeye başlandı. Sistem 7/24 çalıştırılıyor ve başında sürekli teknik personel görevlendirilerek yayınların kesintisiz ve otomatik olarak kaydedilmesi ve arşivlenmesi sağlanıyor. RTÜK izleme uzmanları, yayınlar üzerinde yayın analizleri de yaparak çok kısa sürede ve etkin bir şekilde ihlal raporlarını hazırlayıp üst kurula sunabiliyor. İzleme uzmanları tarafından SKAAS arşivinden istenen yayının, istenen tarihteki kayıtları izlenebilmekte ve anahtar karelerle yayın içeriği hızlı bir şekilde görüntülenebilmekte” açıklamasını yaptı.

SKAAS projesinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi akabinde RTÜK merkezden izlenemeyen yerel yayınların da sistem tarafından alınabilmesi için çalışma başlattığını, il ve ilçelerde yayında olan yerel ve bölgesel yaklaşık 150 TV yayınının SKAAS sistemi içerisinde kaydedilmesi, arşivlenmesi, analiz edilmesi ve izlenmesinin de 2009 yılında TÜBİTAK ile yapılan SKAAS İl/İlçe Yerel Yayın Alış Projesi sözleşmesi kapsamında iki yılda gerçekleştirildiğini belirten Kalkan, böylece sistem tarafından ulusal, bölgesel ve yerel tüm TV yayınlarının RTÜK merkezde alınabildiğini ve arşivlenmesinin sağlandığını söyledi ve bu sistemle yayınların denetleme görevinin RTÜK tarafından başarılı, etkili ve daha sağlıklı olarak yapılabildiğinin altını çizdi. Mahmut Kalkan sözlerini şöyle sürdürdü:
“SKAAS ile izleme ve değerlendirme uzmanları, sistemdeki tüm radyo ve TV yayınlarını bilgisayarları üzerinden izleyip monitör edebilmekte, izlenen radyo ve TV yayınlarının raporlarının belirli kısımları otomatik olarak oluşturulabilmekte ve yayınlar üzerinde görüntü ve ses analizleri yapabilmekte. Zaman tüketiminde azalma, doğru karar verme oranındaki artış ayrıca kanunları ihlal edecek yayınların kaybolma ihtimalinin minimize edilmesi SKAAS sayesinde sağlandı. SKAAS ayrıca, üst kurulun hizmetlerinde yenilikçilik ve saydamlık yarattı.”

SKAAS - 3 geliyor!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’dan uydu ortamından TV yayın izni alan yayıncı kuruluş sayısının sistem kurulduğundan beri arttığı ve bu sayının şu an 300 TV yayınına ulaştığını dile getiren Kalkan, önümüzdeki süreçte SKAAS Merkez ve SKAAS İl/İlçe Yerel Yayın Alış Projesi akabinde SKAAS-3 projesini de başlatacaklarına dikkat çekerek, şunları kaydetti:
“SKAAS projesi de değişim yaşıyor. Teknoloji geliştikçe SKAAS’ın da yenilenmesi gerekiyor. Analizle ilgili ihtiyaçlarımız oluyor. SKAAS-3’e ‘SKAAS Yenileme Projesi’ diyoruz. Mevcut sistemin belli bir depolama kapasitesi var; ulusal yayınları 1 yıl saklıyoruz, diğer yayınları ise 6 ay saklıyoruz. Yeni projede TV yayın kapasitesini 500 yayın olarak hedefliyoruz. Reklamlarda sesin artmasıyla ilgili halkın şikâyeti bulunuyor. Bu yeni sistemde ses artışlarını belirleyen ve raporlayan bir modül olacak. Türkiye’nin geliştirdiği ve ücretsiz olan bir işletim sistemi olan Pardus’un yeni projede de kullanılmaya devam etmesi gündemde.”

SKAAS projesiyle RTÜK’ün de büyüdüğünün, daha çok personele ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Kalkan konuşmasını şöyle tamamladı: “SKAAS’ın kurulmasıyla birlikte üst kurulun iş yükü ve bunun sonucu olarak personel sayısı da arttı. SKAAS ağı, bilgi işlem ağından tamamen bağımsız ve kendi içinde güvenli bir bir ağ. Tüm sistem tamamen yedekli olarak yapılandırıldı. Her şey merkezi olarak kontrol edilmekte ve izlenmekte. İzleme ve değerlendirme uzmanları tarafından hazırlanan rapor ve klipler sistem üzerinde tek tuşla kurul toplantı salonuna gönderiliyor. Üst kurul üyeleri, raporları incelerken aynı zamanda ekranlarında hem klibi hem de raporu görebiliyor. Her şey elektronik ortamda. Diğer yandan RTÜK’te bilgi işlemin donanımsal ve yazılımsal altyapısını da yeniliyoruz. DMO üzerinden ihalemiz devam ediyor. RTÜK web sitesi de yeniden tasarlandı. Acil şekilde bilgi işlemi yenilemeye ve güvenlikle ilgili ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar tamamlandığında ISO 27001 Bilgi Güvenliği belgesini almak istiyoruz. Hedefimiz; önümüzdeki günlerde SKAAS-3 projesini gerçekleştirmek ve RTÜK bilgi işlemini daha kaliteli ve daha güvenli bir hale getirmek.”

 

 

 
ETİKETLER : RTÜK TÜBİTAK

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics