Bilişim Dünyası 10 TEMMUZ 2016 / 10:05

Rüzgar enerjisinde büyük birleşme

Siemens ve Gamesa, rüzgar enerjisi sektöründeki faaliyetlerini birleştirmek üzere anlaşma imzaladı. Anlaşma ile Siemens, tüm rüzgar enerjisi faaliyetlerini Gamesa ile birleştirerek, dünyanın lider rüzgar türbini üreticisi olacak. Anlaşmanın 2017 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. Siemens, bu birleşme ile şirketin hisseli sermayesinin yüzde 59’una, Gamesa’nın mevcut hissedarları da yüzde 41’ine sahip olacak. Siemens, birleşmenin tamamlanmasının hemen ardından Siemens hariç tüm Gamesa hissedarlarına hisse başına 3,75 avro ödeyecek. Yeni şirketin dünya çapında, birikmiş yaklaşık 20 milyar avro değerinde siparişe, 9,3 milyar avro ciroya ve 839 milyon avro kâra sahip olması bekleniyor.
Birleşme ile oluşan şirketin küresel merkezi İspanya’da olacak ve şirketin hisseleri İspanya’da işlem görmeye devam edecek. Şirketin offshore bölümü ise Hamburg-Almanya ve Vejle-Danimarka’dan yönetilecek. Siemens AG Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Kaeser, birleşme ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Bu birleşmenin amacı, sürekli büyüyen ve son derece cazip hale gelen rüzgar enerjisi sektörünü daha rekabetçi kılmak ve yenilenebilir enerjinin daha uygun maliyetli hale gelmesini sağlamak. Birleşme, Siemens’in 2020 Vizyonu ile de uyumlu.”
 
ETİKETLER : 1079 Siemens Gamesa

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics