Bilişim Dünyası 22 ARALIK 2014 / 13:19

Sağlık Bakanlığı’nın her adımında bütünleştirme var

BThaber tarafından düzenlenen e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantıları’nda, Sağlık Bakanlığı’nın teknoloji yaklaşımları ve yeni projeleri ele alındı. Birçok yeni proje üzerinde çalışan Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün hedefinde yurtdışına açılma da yer alıyor.

e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantıları’nın 27.’si ‘Sağlık Bakanlığı – Teknoloji Yaklaşımları’ başlığıyla 3 Aralık tarihinde Ankara’da düzenlendi. Sağlık Bakanlığı - Teknoloji Yaklaşımları e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı’na; Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. Mahir Ülgü, teknoloji iş birliği yapılan kurumlar; Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Kamu Hastaneleri Kurumu ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra destekleyici firmalar; Türk Telekom, Vodafone, Netaş, Netapp, Microsoft, Fujitsu, Teradata, Intel, Oracle, Havelsan ve Turkcell Global Bilgi yöneticileri katıldı. Toplantının moderatörlüğünü BThaber Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi yaptı.

Hedef: Uluslararası pazara açılmak

Dr. Mahir Ülgü, sağlık sistemi ve sağlık bilişim altyapısı oluşturmanın, bunu en ideal ve optimal seviyede ayakta tutabilmenin dolayısıyla bireysel ve toplumsal sağlığı korumaya yönelik bir altyapının önemli parçası olmak gibi bir görevleri olduğunu belirterek teknolojinin sağlık sektöründe daha iyi nasıl kullanabileceğine dair tartışma zeminlerinde bir araya gelmeye çalıştıklarını ifade etti. Ülgü, “Yönetim yapımızı reorganize ettik. Bundan sonra ortaya koyacağımız çalışmalarda; maliyet, etkinlik, güvenlik, hız, bireysel iletişim, kurumsal yönetişim, sosyal medya, mobil uygulamalar ön planda. Standartlar konusunda el birliği ile bugüne kadar çok iyi şeyler yaptık, bundan sonra da iyi şeyler yapmak istiyoruz. Kişilerin kayıtlarını kendilerini güvenlik doğrulama mekanizmalarından geçtikten sonra göstermek gibi bir hedefimiz bulunuyor. ‘Uzaktan Eğitim’ konusunu da gündeme taşıyoruz; Uzaktan Eğitim Platformu geliştirdik. Sağlık; bizim insanımıza samimiyetle şefkatle uzatılan elin bir parçası, o kuvvetin parçası olmak gibi bir hedefimiz ve misyonumuz var” açıklamasını yaptı. Bütünleştirmenin önemine dikkat çeken Ülgü, “Attığımız her adımdaki bütünleştirme bizim için önemli. Bunun için standartlar belirlemek de yine bize düşüyor. Tıbbi cihazlar bundan sonra elektronik ortamla buluşabilir cihazlar olacak, buna yönelik düzenlemeler bulunuyor. Bakanlık dışı sistemlerle de bütünleştirme söz konusu” şeklinde konuştu.

Dr. Mahir Ülgü, e-devlette vatandaşa açık kapılar oluşturmak istediklerinin özellikle altını çizip uluslararası pazara açılma hedeflerini de paylaştı. Bütün bilişim projelerinin başarıya ulaşması için yönetici desteğine ihtiyaç duyduğunu kaydeden  Ülgü, bir katma değer üretilecekse bunun mutlak surette özel sektörle kamunun beraber üretmek zorunda olduğunu söyledi ve bunu kurumsal görüş olarak değil, bakanlığın duruşu olarak ifade ettiğini de dile getirdi.

En önemli şeyler değişim yönetimiyle başlıyor

27. e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı’na; Dr. Mahir Ülgü’nün yanı sıra Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nden, Sağlık.Net Koordinatörü Gülseher Sanaç, MHRS Koordinatörü Hayati Tartan, ÇKYS projesiyle ilgili bilgi veren Daire Başkanı Okan Şen, yeni projeleri anlatan Daire Başkanı Şahin Aydın, Bilgi Güvenliği Birim Sorumlusu Dilek Karakaya da katıldı. Sağlık.Net ve MEDULA sisteminin e-devlet çatısı altında toplanmasının bir devrim olabileceğini ifade eden Sanaç, Sağlık.Net ve SGK’daki toplanan geri ödeme verileri arsında bütünleştirme olması gerekliliğini dile getirdi. Merkezi Hekim Randevu Sistemi Projesi / MHRS’nin aslında en büyük çağrı merkezi operasyonu olduğuna dikkat çeken Tartan, vatandaşların da çağrı merkezine büyük eğilim gösterdiklerini, 7/24 esasına göre randevu alabildiklerini ifade etti. Şen, en önemli şeylerin değişim yönetimiyle başladığına vurgu yaparak Çekirdek Kaynak Yönetimi Sistemi / ÇKYS’nin 4 ana modülden oluştuğunu söyledi ve “Bilişim dünyasında sistemimizi sürdürebilmek çok önemli. Arayüzlerimizden çok mennun değiliz, onun değişikliğine gideceğiz” açıklamasını yaptı. Yeni projelerle ilgili detaylı bilgi veren Aydın, Ulusal Sağlık Sistemi projesinin önemine dikkat çekerek “e-Devlet Kapısı üzerinden hastalar güvenli giriş yaptıktan sonra kendi verilerine ulaşabilecekler. Kapalı devre sağlık bilişim ağı kuruyoruz. Bu sayede bu verilerin internet bulutu üzerinden değil kapalı bir tünel üzerinden gelmesini sağlayacağız, hem hız hem güvenlik kazanacağız” şeklinde konuştu. Bilgi Güvenliği Birimi’nin ocak 2013’de kurulduğunu hatırlatan Karakaya, “Biz, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü olarak bilgi güvenliği çalışmalarına başlarken 77 milyon vatandaşın sağlık verisinin bize emanet edildiğinin ve bu emanetin gerekliliklerini yerine getirmemiz gerektiğinin bilinceydik. Bilgi Güvenliği Komisyonu’muzu kurduk, çalışma gruplarımızı oluşturduk ve mevcut durum analizini çalışmalarını tamamladık. Bu iş; emek, bilgi ve tecrübe istiyor. En önemli hedefimiz; Sağlık Bakanlığı Bilgi Güvenliği Standartlarının hazırlanması” dedi.

Sektörle kamu olarak duvarları kaldırmalıyız

Teknoloji İş birlikleri bölümünde konuşan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Daire Başkanı Enver Kılıç, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışırken büyük keyif aldıklarını ve birlikte çok başarılı işler tamamladıklarını belirtti ve ÇKYS üzerinden tanımlanan birimleri de anlattı. Kamu Hastaneleri Kurumu Daire Başkanı İrem Mühürcü de, sektörle kamu olarak duvarların kaldırılması gerektiğinin altını çizdi ve Malzeme Kaynakları Yönetim Sistemi / MKYS’nin bir milat olduğunu dile getirdi. Teknoloji Eğilimleri bölümünde de; Türk Telekom’dan Hakan İnanır, Netaş firmasından Altay Doğu, Netapp’dan Burak Koç, Microsoft’dan Tolga Tuncer, Fujitsu’dan Ahmet Kardaş, Teradata’dan Ali Rıza Kuyucu, Intel’den Serkan Kırmızıgül, Oracle firmasından Utku Kaya vizyonlarını paylaşırken Vodafone’dan Ceyda Süer, Kerem Seçilmiş ve Hüseyin Kurt da çözümlerini aktardı.
ETİKETLER : 1001