Bilişim Dünyası 15 NİSAN 2013 / 08:00

Sağlık kurumlarında ‘Biyometrik Kimlik Doğrulama’ dönemi

Ölçsan, Ingenico ve Safran Morpho işbirliği ile geliştirilen parmak biyometri verisi kimlik doğrulama sistemi “KİM Pozitif”, hastane ve sağlık kuruluşları için biyometrik kimlik dönemine, güvenli ve ekonomik geçiş sağlayacak.

Sağlık hizmetlerinde biyometrik kimlik doğrulama çalışmalarında son aşamaya gelindi. Sistem, 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de fiilen uygulanmaya başlayacak. Uygulama kapsamında daha önce belirlenen avuç içi damar izi tanıma sistemine alternatif olarak parmak damar izi  tanıma sistemi de kullanılacak. Uygulama kapsamında, tüm özel hastane ve üniversite hastanelerinin 1 Eylül 2013 tarihi öncesinde biyometrik kimlik doğrulama altyapısını tamamlaması gerekiyor.  Bu tarihten sonra SGK Medula sistemi, biyometrik kimlik doğrulama yapılmayan işlemlere provizyon vermeyecek.
Yazılım üzerine hizmet veren Ölçsan, ödeme sistemleri üzerine hizmet veren Ingenico Türkiye ve biyometrik okuyucu sistemleri üreticisi Morpho işbirliğine giderek SGK onaylı parmak biyometri verisi tanıma sistemi “KİM Pozitif”i hayata geçirdi. Cihaz, Ankara Yenimahalle Devlet Hastanesi’nde gerçekleşen pilot çalışmanın ardından, SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü’nün onayını aldı. Ek bir lisanslama bedeli gerektirmeyen KİM Pozitif, POS ünitesi ile özel hastaneler ve diğer kullanılacağı noktalarda ödeme işlemlerini de yapabilecek.
ETİKETLER : Sayı:917

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN