Bilişim Dünyası 06 KASIM 2016 / 11:00

Sağlık sektörü, verilerinin de sağlığını korumak zorunda

Intel Security, sağlık sektörüne yönelik işlenen siber suçları ele alan ‘McAfee Labs Sağlık Uyarıları’ raporunu yayınladı. Rapor, siber saldırılarla çalınan sağlık kayıtlarının yarattığı zararlar, bir ‘hizmet sektörüne’ dönüşen bu alandaki son trendlerle, ilaç ve biyoteknoloji alanında fikri haklara yönelik siber saldırılara dair detayları sunuyor.
Intel Security, bu son raporunda çalınan sağlık kayıtlarının, bireylerin kimlik bilgilerine göre daha yüksek ancak bireysel finansal hesap verilerinden düşük getiri sağladığını da açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre, finansal hesap verilerinin paraya dönüştürülmesi, daha fazla yatırımı gerektiren sağlık verilerine kıyasla çok kolay. Sağlık verilerini ele geçiren siber suçluların bu verileri analiz etmesi, farklı veri kaynaklarıyla karşılaştırması, ardından şantaj, sahtecilik gibi yollarla kazanca dönüştürmesi gerek. Yani siber suçlular için finansal veriler, hala daha etkin bir kaynak. Intel Security Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu CTO’su Raj Samani de rapora dair şu detayları paylaştı:
“Bir siber suçlu kredi kartı veya banka kartı bilgilerini çaldığında, bankalar ya da hesap sahipleri hırsızlığı fark etmeden hızla bu verileri satabiliyor. Aynı sayıda medikal kayıt, çok değerli ve bireylere dair değiştirilemez veriler içerse de, bu verileri paraya çevirmek için hem zaman hem kaynak anlamında daha fazla yatırım gerek. Öte yandan, rapor sonuçlarına göre kurumsal casusluk da dijital alanda hızla yükselen bir trend. Sağlık sektöründeki kurumların her yıl Ar-Ge çalışmalarına büyük bütçeler ayırdığının farkında olan siber suçlular, bu sektörü kârlı bir alan olarak görüyor.”
 
Bireye bulut için kapsamlı güvenlik
Öte yandan Intel Security, siber tehditlere karşı etkinliği artırılmış yeni tüketici güvenlik ürünlerini açıkladı. Intel Security’nin 2017 tüketici güvenlik ürün portföyünün merkezinde yeni nesil bir anti-zararlı yazılım motoru var. Bulut kullanımının artırıldığı bu sistemle kullanıcılar daha güvenli ve daha verimli bir güvenlik paketine sahip olabiliyor. Türkçe kullanıcı arayüzüne sahip McAfee AntiVirus Plus, McAfee Internet Security, McAfee Total Protection ve McAfee LiveSafe de Windows, Android, MacOS ve iOS platformları üzerinde kullanıcıların dijital hayatlarını güvence altına alıyor. Ürünlerin özellikleri şöyle sıralanıyor: 
Gerçek Koruma: McAfee’nin yeni nesil anti-zararlı yazılım motoru etkinliği kanıtlanmış tarama yöntemlerini yenilikçi bir zararlı yazılım tespit sistemiyle birleştiriyor. Bu sistem, davranışsal analiz ve makine öğrenimi yöntemlerini kullanarak, kullanıcının tarama yapmasına gerek kalmadan zararlı yazılımları tespit ediyor ve önlüyor. Bulut tabanlı, otomatik işleyen bu yaklaşım sektörde bir ilk ve yeni çıkan tehditlere karşı etkili koruma sunuyor.
Hem PC, hem mobil cihazlar için güvenlik: 2017 portföyü ile McAfee; Mac ve Android cihazlardaki koruma yetkinliğini artırdı.  
Çok Faktörlü Şifre Yönetimi: Intel Security tarafından geliştirilen True Key, tüketicilerin güvenli bir şekilde internete girebilmeleri için yüz tanımadan parmak izine pek çok kimlik doğrulama yöntemini bir arada sunuyor. Ana şifre yenileme ve veri alma özellikleriyle güncellenen True Key uygulaması McAfee LiveSafe, McAfee Total Protection ve McAfee Internet Security ürünlerinde bulunuyor.
 
ETİKETLER : Intel Security 1095

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics