Bilişim Dünyası 13 NİSAN 2015 / 09:12

Sağlıkta yenilikler ve verimlik

“Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi” kapsamında, sağlık bilişimindeki gelişmelerin sağlık sektörüne getireceği yenilikler ve sağlıkta verimlilik ile etkin kaynak kullanımı konuları değerlendirilecek. Sağlık Bilişim Zirvesi, 8-9 Mayıs günlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirecek. Bu alandaki yeniliklerin tartışılacağı oturumların yanı sıra yeni teknolojilerin tanıtılacağı standların da yer alacağı etkinlik konusunda Sağlık Bilişim Zirvesi Kongre Başkanı ve Sağlık Bilişim Derneği Başkanı Yasin Keleş, sorularımızı yanıtladı:

Bilişim teknolojilerinin sağlık alanının gelişimine katkısını değerlendirebilir misiniz?

Bilim ve teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmelerin, her alana olduğu sağlık alanına da ciddi yansımaları var. Türkiye’de ve dünyada çıkan yeni cihazlar ile gelişen altyapının ciddi şekilde güçlenmesine olanak sağlayan yeni teknolojiler, sağlık kurumlarının yol haritasını önemli ölçüde belirlemektedir. Sağlık kurumları, sağlık bilişimine odaklanarak artık daha büyük hedeflere kilitlendi ve bu anlamda ciddi adımlar atıldı. Hayatımıza “Dijital Hastane” kavramı girdi. “Akıllı Hastane”, “Yeşil Hastane” ve “Kağıtsız Hastane” bilişimin, sağlık sektörüne getirdiği yeniliklerdir. Bütün bunların hastaya sağladığı sayısız fayda sayesinde büyük mesafeler alındı. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkün:

Ölüm oranlarında azalma, risk bazlı ölüm oranında yüzde 7 azalma, doğru teşhis oranlarında yüzde 40 iyileşme ve hastane yatış süresinde yüzde 22 azalma. Bütün bunlara ek olarak operasyonel süreçler ciddi anlamda kısalmış ve hata noktasında azalmalar olmuştur.

Dünyada nasıl bir sağlık bilişimi yaklaşımı oluşuyor?

Amerika’da ve Türkiye’de teknoloji, paralel olarak gelişmekte fakat kullanım açısından farklılık göstermektedir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak altyapının ve kullanım alanın da hazır olması çok önemlidir. Özellikle 3G, 4G gibi telekomünikasyon teknolojilerinin gelişmesi ve telekomünikasyondaki dataların hızlı iletimi dünyanın neresinde olursanız olun olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Telekomünikasyon alanındaki gelişmelerin sağlık bilişimine yansımaları ise şu şekildedir: Amerika’nın herhangi bir eyaletindeki hastane ile Van’daki herhangi bir hastane, telekomünikasyon teknolojileri ile ortak bir ameliyat gerçekleştirebilir. Herhangi bir doktor, ikamet ettiği lokasyondan ayın belirli dönemlerinde bulunduğu yerde belirli dönemlerinde de lokasyon açısından çok uzak hastanelere hizmet verebilir.

Gelişimin bir diğer yansıması ise organ nakli alanındadır. Hayatımıza yeni katılan 3 boyutlu yazıcılar sayesinde organ nakli alanında önemli gelişmeler yaşanması öngörülmektedir.

Türkiye’de artık birçok hastanemizde Ar-Ge çalışmaları ön plana çıkmıştır. Yakın zamanda “yenilenebilir el” gibi birçok farklı alanda teknolojik yenilikler duyar hale geleceğiz. Bunlar üzerine çalışan ekipler var; hatta yurt dışından ülkemize gelen beyin göçleri de bulunmaktadır.

Bu yaklaşımın Türkiye’ye yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyanın her yerinde teknolojinin paralel olarak gelişmesi olumlu bir etkendir. Bunlara ek olarak, Türkiye’nin dışarıdan beyin göçü alması da sevindirici bir olaydır. Bu beyin göçleri sayesinde zamanı gelince biz de farklı ülkelere teknoloji transfer eder duruma geleceğiz. Ayrıca Türkiye, sağlık alanında teknolojik gelişmeleri daha aktif kullanmaya özen göstermektedir. Dolayısıyla şu an ülkemize baktığımızda kamu - özel ortaklığı ile yapılan hastaneler ya da kamu ve özelde devasa projeler yapılamaya başlanması çok önemlidir. Bunlar sadece kendi nüfusumuza değil, çok daha fazla nüfusa hitap eden projelerdir. Sonuç olarak Türkiye’ye tersine beyin göçünün daha da artacak olması önemli gelişmelerin habercisidir.

Bu çerçevede Sağlık Bilişim Zirvesi nasıl bir boşluğu dolduracak?

“Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi” 15, kamu ve özel sağlık sektörüne yön veren liderler, akademisyenler, yöneticiler ve kanaat önderlerini bir araya getirmektedir. Zirve kapsamında, sağlık bilişimindeki gelişmelerin sağlık sektörüne getireceği yenilikler ve sağlıkta verimlilik ile etkin kaynak kullanımı konuları değerlendirilecektir.

Zirvede ayrıca, sağlık ve bilişim sektörünün ortak çalışması olarak hayata geçirilen yeni projeler,  dünyada bu alandaki en son uygulamalar, sektörün geleceği ve özellikle ‘’Dijital Hastane’’ projesi gibi konularda sektörün kanaat önderlerinin görüşlerini paylaşacağı çok önemli panel ve konferanslar da gerçekleşecek.

Ziyaretçiler zirve süresince nasıl bir ortam ile karşılaşacaklar?

Sağlık bilişimi alanında öncü ülkeleri ve sektör liderlerini bir araya getirdiğimiz zirvede, sağlık ve bilişim dünyasının geleceğini değerlendirip, gündemini belirleyeceğiz. Bilişim firmaları, sektörün önde gelen isimleri ile bir araya gelerek ürün ve hizmetlerini hedef kitlelere tanıtabilecek. Zirve kapsamında çeşitli konularda düzenlenecek konferanslarda, tüm katılımcılar, sektörün geleceğine yönelik bilgiler alabilecek. Sektör, kamu ve üniversiteler, yeni projelerin geliştirilmesi için güç birliği yapacak. Sağlık alanına yeni bir vizyon kazandırmak için katılımcıların kendi başarı öykülerini paylaşabileceği platformlar oluşturulacak. Ayrıca katılımcılar, dijitali büyük bir güç olarak kullanan kamu ve özel sektör hastanelerine yönelik yeni fikirleri ve eylem planlarını ilk ağızdan duyma fırsatı yakalayacak. Teorik anlatımların yanı sıra uygulamanın da olduğu zirvede, katılımcılar, sağlık bilişim çözümlerini tam zamanlı bir hastane ortamında uygulayarak farklı bir sunum yapma imkanı yakalayacaklar.

Zirveye kimlerin katılmasını bekliyorsunuz?

“Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi’ 15 bu yıl da başta Türkiye olmak üzere farklı ülkelerden 6 bine yakın sağlık yöneticisine ev sahipliği yapmayı hedeflemektedir.

Bilişim dünyasındaki gelişmelerin sağlık sektörüne etkilerini, teknolojik değişimler sonucu tanı-tedavi yöntemlerindeki gelişmeleri ve yakın gelecekte hayata geçecek “Dijital Hastaneleri” merak eden tüm hastane yöneticileri ve profesyonelleri Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi 15’e bekliyoruz.

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics