Bilişim Dünyası 24 ARALIK 2015 / 10:34

Sahte yazıcı sarf malzemeleri satışında Türkiye öne çıkıyor

Baskı sektörüne maliyeti yıllık 3.5 milyar dolara ulaşan bu yasadışı kazancın en çok yaşandığı ülkelerden biri de Türkiye. Antalya ve çevresinde yapılan baskınlarda ele geçirilen 1.2 milyon dolarlık sahte yazıcı sarf malzemeleri; Xerox Corporation’ın 2015 yılı sahtecilikle mücadele açıklamasında, dünya çapında örnek gösterilen üç olaydan biri olarak yer aldı ve Türkiye, Fas, Hindistan, bu sorunun en çok yaşandığı ülkeler olarak tanımlandı.
 
Hindistan’ın Mumbai şehrinde bu yıl ele geçirilen on binlerce adet sahte ve taklit yazıcı sarf malzemesi, Fas’ta düzenlenen baskınlarda ele geçirilen 2.5 milyon dolar piyasa değeri olan sahte Xerox sarf malzemeleri ve Türkiye’nin Antalya ili ve çevresinde emniyet güçleri ile birlikte yapılan baskınla ele geçirilen 1.2 milyon dolar değerindeki sahte Xerox ve diğer markalara ait yazıcı sarf malzemesi ürünleri örnek vaka olarak kurumsal açıklamada yer aldı.
 
Yıllık zarar 3.5 milyar dolar
Xerox’un bağımsız kaynaklardan aldığı bilgiye göre sahte ve taklit yazıcı sarf malzemelerinin, dünya çapında baskı sektörüne yarattığı zarar 3.5 milyar dolara ulaşıyor. Xerox Türkiye Genel Müdürü Burak Özer de konuyla ilgili şu yorumu yaptı:
“Xerox’un sahtecilikle mücadele açıklamasında Türkiye’nin yer alması ve Türkiye’de gerçekleştirilen baskınların dünyaya örnek gösterilmesi bizleri üzdü. Xerox marka ofis cihazları kullanan müşterilerimizin, makinelerine ciddi zararlar verebilecek bu tür sahte ürünlerin kullanımından mağdur olmamaları için yetkili Xerox satış noktaları dışında hiçbir yerden Xerox marka sarf ürünleri almamalarını ve şüphelendikleri her olayı bizlere ihbar etmelerini rica ediyoruz.”
 
Kontrol imkanı var
Xerox, sahte ve kaçak ürünleri dikkat etmeden satın alan tüketicileri ciddi maddi kayıplar yaşayabilecekleri ve ürünlerinin bilmeden garanti kapsamı dışında kalmasına neden olabilecekleri için dikkatli olmaları konusunda  uyarıyor. Satın aldığı Xerox marka ürün ve sarf malzemelerin orijinalliğinden emin olmak isteyen kişiler, Xerox’un internet sitesi üzerinden seri numarası ile ürünü kontrol ettirebilir; şüpheli bir durum ile karşılaştıklarında konuyu emniyet birimlerine ve Xerox’un 0212 354 70 00 numaralı telefonuna ihbar edebilirler.
 
ETİKETLER : Xerox Türkiye

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics