Bilişim Dünyası 06 OCAK 2014 / 09:44

Samanyolu’nun haritası çıkartılacak

Gaia Uydusu, Samanyolu Galaksisi’ndeki yıldızları görüntülemek üzere uzaya fırlatıldı.

Fransız Guyanası’ndaki Sinnmary Fırlatma Merkezi’nden gönderilen uydu, beş yıl boyunca Samanyolu galaksisindeki 1 milyardan fazla yıldızın 3 boyutlu haritasının çıkartılabilmesi için görüntü alacak.Gaia, Samanyolu Galaksisi’ndeki 1 milyardan fazla Yıldız ve gökcisimlerinin tam konum, parlaklık, yüzey sıcaklığı ve bileşenleri bilgilerini toplayacak. Elde edilen bilgilerin Avrupa’daki 30 laboratuvarda yaklaşık 450 bilim adamı tarafından değerlendirilmesi sonucunda Galaksi’nin ilk gerçekçi resmini ortaya çıkaracak.

Yüksek kaliteli görüntüler bekleniyor
Son derece duyarlı iki teleskop ve bir milyar piksellik kamerayla donatılan Gaia’nın detaylı görüntü kalitesi sayesinde daha önce keşfedilmemiş gökcisimleri hakkında yeni bilgi sağlaması bekleniyor. Görüntüleme sistemlerinin gelişmesi, Uzay görüntülerinin daha kaliteli olarak elde edilmesini sağlıyor. Bu detaylı veriler, pek çok yeni bilimsel gelişmenin önünü açıyor.
Bir Avrupa Projesi olarak geliştirilen Gaia’nın yapımı 20 yıldan uzun sürdü. Uydu, Fransa’nın Toulouse kentindeki Astrium Uyduları şirketi öncülüğünde hazırlandı. Gaia, yaklaşık bir ay sürecek yolculuğun ardından Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktaki bir gözlem istasyonuna ulaşacak. Operasyonun yaklaşık 740 milyon Avro civarında maliyeti olduğu biliniyor.
ETİKETLER : Sayı:953

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics