Bilişim Dünyası 08 TEMMUZ 2014 / 10:58

Samsung, Intel ve Dell bir araya geldi

Samsung Electronics, Intel Corp ve Dell termostat ve ampul gibi ev araçları için Qualcomm, LG Electronics ve diğer şirketler tarafından desteklenen sistemden farklı olarak standart yollar oluşturmak için bir araya geldi.

Qualcomm destekli AllSeen Alliance’a benzeyen yeni Open Interconnect Consortium (OIC), 'Nesnelerin İnterneti' adı verilen yeni bir akımla akıllı cihazların birbirleriyle nasıl çalışacakları üzerine çalışmayı amaçlıyor.

Internet bağlantılı hırsız alarmları, televizyonlar ve lamba düğmelerinin sayısı günden güne artıyor ancak tıpkı eski video kaseti kaydedicileri gibi şu anki akıllı ev ürünleri de genellikle birbirlerine uyum sağlamıyor.

"Başkalarının katılımını da bekliyoruz"

Intel'in Yazılım ve Hizmetler Grubu genel müdürü Doug Fisher, yeni konsorsiyumla geliştirilecek olan sistemin güvenlik ve AllSeen grup tarafından yeterince ele alınmayan diğer konulara yönelik olacağını Reuters’a verdiği demeçte belirtti. Ayrıca bunu tek başına yaratmak için yola çıkmadıklarını ve başkalarının da katılımlarını beklediklerini sözlerine ekledi.

Geçen hafta, içerisinde Sharp Corp ve diğer tüketici elektroniği üreticilerinin de bulunduğu AllSeen Alliance'ın 51. üyesi Microsoft oldu.

Qualcomm Technologies’in başkan yardımcısı Rob Chandhok ise endüstri çapında ayrılıktan ziyade ortak bir platformun olmasının kendileri için daha iyi olacağını söyledi.

Teknolojinin ağır topları Apple ve Google ise ev araçları konusunda kendi yollarından gitmeye devam ediyorlar. Apple haziran ayında ışıklar ve termostatlar gibi cihazların kontrol edilmesini sağlayacak HomeKit’i duyurdu. Google’ın Nest’i ise Whirlpool Corp ve ampul üreticisi LIFX gibi şirketlerle ortaklığa girişmiş bulunuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics