Bilişim Dünyası 31 AĞUSTOS 2015 / 01:00

Sanal altyapıda oluşan hasarlar milyon dolarla ölçülüyor

Kaspersky Lab tarafından B2B International ile işbirliği içinde gerçekleştirilen ve 5 bin 500'den fazla şirketin katıldığı, dünya çapında bir anketi temel alan rapor Sanal Altyapı Güvenliği konusunda şirketlere ve kurumlara yol gösteriyor.

Hazırlanan rapora göre KOBİ'lerin deneyimi kurumsal şirketlerle aynı. Ortalama olarak KOBİ'ler, fiziksel altyapılarına yapılan bir saldırı için 26 bin dolar değerinde hasar bildiriyor. Bununla birlikte sanal altyapıya yapılan güvenlik ihlali maliyeti 60 bin dolar eşiğine yaklaştırıyor.

Sanal ortamları etkileyen bir güvenlik ihlalinde maliyetin artmasının ana nedeni, şirketlerin çoğunun en önemli işleri için sanal altyapıları kullanıyor olması. Sanal platformları hali hazırda benimsemiş olan şirketlerin yüzde 62'si en kritik iş süreçlerini sanal altyapıya emanet etmeye çekinmiyor.

Fiziksel düğümlere yapılan saldırılar bildirilen vakaların yüzde 36'sında iş açısından kritik bilgilere geçici erişim kaybıyla sonuçlanırken bu rakam, bir ihlal sanal sunucular ve masaüstlerini etkilediğinde yüzde 66'ya yükseliyor. Sanal ortamları etkileyen saldırılar ayrıca, üçüncü şahıs uzmanlığına daha sık ek bütçe ayrılmasına neden oluyor. Şirketler sadece BT danışmanlarından değil, aynı zamanda avukatlar, risk yönetimi uzmanları ve diğerlerinden yardım talep etmek zorunda kalıyor.

Sanal bir ortamda güvenlik ölçümlerinin karmaşıklığı ve tehdit ortamının yanlış algılanması, sanal ortamda kurtarma maliyetini artıran iki ek unsur. Kaspersky Lab’ın raporu şirketlerin yüzde 42'sinin sanal ortamdaki güvenlik risklerinin ‘fiziksel’ ortamlardan çok daha düşük olduğuna inandıklarını göstermekte. Şirketlerin yüzde 45'i sanal ortamlarda güvenlik yönetimini bir sorun olarak gördüklerini belirtmiş. Dahası şirketlerin sadece yüzde 27'si, özel olarak sanal ortam için tasarlanmış bir güvenlik çözümü uyguluyor.

 
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics