Bilişim Dünyası 16 MART 2015 / 07:53

Sanallaştırma ile yeni iletişim imkânları

Citrix Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Emrali, bulut teknolojisinin kamuya mobil çalışma için yeni fırsatlar sunduğunu kaydetti.

Mehmet Emrali, Citrix’in kamu yaklaşımıyla ilgili bilgi vererek mobil cihazların, vatandaşlar için modern hizmet merkezine dönüştürülen ve genişletilen kamu kurumlararında önemli rol oynadığını belirtti. Emrali, “Gelecekte akıllı telefon veya tabletlerle kamunun sunduğu hizmetleri sorgulamak ve bunlarla etkin şekilde iletişim kurmak mümkün olacak. Aynı zamanda kamu, çalışanlarına mobil çalışma imkânları da sunmak istiyor. Örneğin bir kurul toplantısındaki bir idari personele veya imar müdürlüğündeki bir çalışana bulunduğu yerden önemli belgelere rahatça göz atma imkânı veriyor” dedi.

Bulut kamu bütçelerini koruyor

Hedeflere ulaşabilmek için çok uzun bir yol olduğuna işaret eden Emrali, “Nihayetinde sayısız kamu kurumunda çeşitli, çok sayıda bilgi işlem sistemleri mevcut. Bunları ortak bir paydada toplamak çok zor. Bulut esnek bir alternatif olarak birçok yerde geri çevriliyor. Özellikle de güvenlik konusundaki çekinceler bu teknolojinin uygulanmasına mani olabiliyor. Oysa böyle özel bir bulut uygulaması üzerinden verileri kendi binasında tutmaya devam etmek oldukça kolay olurdu. Bunun esası, sunucu, bellek ve ağ kaynaklarının sanallaştırılması. Bu adımla aynı zamanda fiziksel sunucu sayısı ve bakım maliyeti azalıyor. Çünkü her bilgisayar aynı zamanda bir istemci olarak hizmet edebildiği için çeşitli bilgisayarlardan oluşan heterojen bir yapı bir bulut yapısına basitçe aktarılabiliyor. Çeşitli aşamalarda konsolidasyona izin vererek kamu bütçelerini koruyor” açıklamasını yaptı.

Mobil cihazların kullanımı esnek şekilde ayarlanabiliyor

“Sanallaştırmanın uygulandığı her yerde aynı zamanda mobil çalışmaya bakış ile yeni imkânlar da ortaya çıkıyor” diyen Mehmet Emrali sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanallaştırmanın temel felsefeleri arasında cihaz ve veriler arasındaki katı ayırım yer alıyor. Kişisel cihazlarda, çok hassas belgelerle çalışmayı mümkün kılacak kadar geniş özgürlük alanları getirmekte. Cihaza veri akışı sağlayan masaüstü, resmi kurumun güvenli bulut altyapısı içerisinde bulunmaya devam edecek ve cihazın donanımıyla hiçbir şekilde doğrudan bağlantı kurmayacak. Sanallaştırma kurumlara sayısız avantaj sunuyor.” Mobil cihaz yönetimi yaklaşımını da gündeme getiren Emrali, “Yerleşmiş bulut sağlayıcılarının ilgili sistemleri, yöneticinin yükünü hafifleten sayısız işlev sunuyor. Yeni bir cihaz kaydetmek için uygulayıcı sadece bilgi işlem bölümü tarafından sunulan bir linki tıklamak ve kullanıcı verilerini girmek zorunda. Gerekli güvenlik ayarları ve sertifikalar atanan yetki kademesine göre otomatik olarak yapılandırılıyor. Standart görevler için e-posta istemcisinden ve ofis paketinden mahalli çözümlere ve her bir birim için bireysel özel programlara varıncaya kadar gerekli yazılım için kurulum süreci başlıyor. Mobil cihazların yönetiminde yöneticinin elinde bir dizi araç bulunuyor ve bunlar sayesinde cihazların kullanımı esnek şekilde ayarlanabiliyor. Bu sayede özel kullanılan Apple iCloud veya Dropbox gibi paylaşılan hizmetleri kapatmak, üçüncü parti hizmet sağlayıcılarının güvensiz olarak tanımlanan uygulamalarını bir kara liste ile bloke etmek veya dikkatli biçimde sadece kuruma ait uygulamaları yine şahsi uygulama mağazası üzerinden tahsis etmek mümkün” şeklinde konuştu.

Kişisel süreçlerin uyarlanabilmesi çok önemli

Sanallaştırma çözümlerinin kullanılmasıyla kamu sektörünün ve belediyelerin çalışanlarıyla ve sonuç olarak vatandaşlarıyla da yeni iletişim imkânlarına sahip olduğunu aktaran Emrali şunları ifade etti: “Bu anlamda önemli olan sadece doğru bulut altyapısının seçilmesi değil, aksine kişisel süreçleri de yeni dâhil edilen cihazlara ideal biçimde uyarlamak. Sonuç olarak mobil cihazlar sadece yeni bir cihaz sınıfı olarak kamu sektörünün bilgi işlem filosunu zenginleştirmeyecek, aksine uygun uygulamalarla daha verimli çalışmaya imkân sağlayacak. Ormancılık ve imar müdürlüğü veya belediye gibi kurumlarda ‘mobil’ birimlerin çalışanları yoldayken de daha hızlı ve daha verimli çalışabiliyorsa, bu faydalar salt bilgi işlem faktörlerinin çok ötesine geçiyor. Meseleler mahallinde daha hızlı ve kolay çözülebiliyorsa, bu ayrıca çalışanın motivasyonunu da destekleyerek nihayetinde başka olumlu etkilere de yol açmakta.”

 
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics