Bilişim Dünyası 04 NİSAN 2010 / 18:00

Sanallaştırma pazarı hareketlenecek

Geçtiğimiz hafta düzenlenen basın toplantısında Avnet, masaüstü ve sunucu sanallaştırmadan bulut bilgi işleme kadar kurumlara pek çok çözüm sağlayan VMware’in Türkiye’deki dağıtıcısı olduğunu açıkladı. Toplantıda bu işbirliği doğrultusunda sağlanacak sanallaştırma ve bulut bilişim hizmetlerinin, kurumların ve KOBİ’lerin enerjiden tasarruf etmesine ve güvenliği güçlendirmesi konusunda oynayacağı anahtar rol anlatıldı.
Avnet Technology Solutions Türkiye Genel Müdürü Cem Aşık, “Kanal iş ortaklarımız, müşterilerinin faaliyet yapısına uyan, onlara maliyet tasarrufu ve verimliliği artırma gibi önemli kazançlar sağlayan VMware temelli sanallaştırma çözümlerini sunacaklar. Amacımız olabildiğince çok şirketle değil, sektörde uzmanlaşmış iş ortakları ile çalışmak. Avnet Türkiye, VMware’in masaüstü sanallaştırma gibi yeni çözümlerini yaygınlaştırmada kilit rol oynayacaktır” dedi.
VMware Doğu Bölgesi Direktörü Michael Hillawaert ise “Kanal iş ortaklarımızın, sanallaştırmanın müşterilerine sağlayacağı kazançları anlamaları oldukça önemli. Avnet’in Türkiye’de de iş ortaklarımıza yardımcı olacak teknik ve pazar bilgisine sahip olduğunu ve Türkiye’deki pazar payımızı daha da artırmamıza yardımcı olacağını biliyoruz. Türkiye’nin pazarındaki potansiyel büyüme bizim   için bu anlamda çok   önemli” dedi.

SanallastirmaOn milyon dolarlık pazar

İki şirketin işbirliğinde oluşturulacak çözümler, kurumların BT yatırımlarını daha verimli kullanmalarını sağlayan sanallaştırma teknolojileri üzerine odaklanıyor. Avnet ve VMware arasındaki yeni ilişki üzerine iki şirketin ortaklıktan beklentilerini ve ilk yıl hedeflerini Cem Aşık ile konuştuk.
“Türkiye sanallaştırma pazarı yaklaşık 10 milyon dolar ve VMware bunun yüzde 85-90’ına sahip. Bundan daha önemlisi, işin çekirdeği olan sunucu sanallaştırma Türkiye’de henüz iş kritik olmayan sunucular üzerinde başlamış olup, kurumların teknolojinin faydalarına ikna olmalarıyla iş kritik sunuculara doğru genişliyor. Sunucu üzerinde sanallaştırma yaygınlığı oranına baktığımızda, Türkiye’de bunun henüz yüzde 4 civarında olduğunu görüyoruz. Bu oran Avrupa ortalamasında yüzde 20-25 aralığında. Bunun yanında masaüstü sanallaştırma ve felaket yönetimi (disaster recovery) çözümleri gibi yeni büyüme alanları da pazarda hızla yerini alıyor. Bu pazarda çok yüksek büyüme oranları beklemek yanıltıcı olmaz. Avnet bu yıl için halihazırda var olan ve VMware ile beraber geliştireceği, yeni işler de yaratacağı sanallaştırma pazarında en az yüzde 40-50 pazar payı hedefliyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics