Bilişim Dünyası 06 NİSAN 2015 / 09:23

Sanayi fonları projelerle buluşuyor

Fon Merkezi, Uzman Rehberi, Teknoloji Transferi gibi pek çok çözüm geliştirip tek bir platformda sunan, inovasyonu hızlandırma ve işe dönüştürme platformu Liderlervadisi.com, özgün Sanayi Fonları Modeli ile sanayicileri teknoloji geliştirenlerle buluşturuyor.

Hayata geçirilen bu yeni modelle, sanayiciler hedeflediği teknoloji çıktılarını, başvuru ve işbirliği koşullarını, hedef kitlesini, sunacağı desteği vb. belirleyip fonunu oluşturuyor. Otomotivden bilişime, gıdadan tekstile pek çok sektörde şirketlerin altyapılarını teknoloji geliştirenlere açabildiği sistemde, sanayi firmaları laboratuvar, Ar-Ge ekipmanı ve personeli, prototip imalatı ve üretimi için gerekli olan imkanları kullandırıyor. Böylece bir projesi veya prototipi olanlar Liderlervadisi.com platformunu kullanarak finansman için ihtiyaç duydukları uzmanlığı ve altyapıyı kendisine sağlayacak bir firma ile işbirliği gerçekleştirebiliyor. Karşılığında, fikir ürün haline geldiğinde, firma alıcı olduğu için girişimci ürününü pazarlama derdinden kurtularak bir sonraki inovasyonunu tasarlamaya başlayabiliyor.

Liderlervadisi.com Kurucu Ortağı ve CEO'su Metin Uçucu sistemin işleyişini şöyle anlatıyor: “Diyelim ki bir otomotiv sanayi firması, yeni bir otomobil modeli için far geliştiriyor. Artık geliştiricilere ‘al bu teknik resmi, bundan bana imal et’ demiyor. ‘2017-2018 modeli için bana bir far geliştir’ diyor. Geliştirdiğimiz modelle bu süreci kolaylaştırıyoruz. Dünyada iki bini aşkın fon destek programını inceledik. Firmalar bu birikimden yararlanarak kendi fon destek programını oluşturuyor. Örneğin ‘inovatif far geliştirme’ konulu işbirliği çağrısı yayınlıyor. Böylece Ar-Ge şirketleri, akademisyenler, teknoloji girişimcileri gibi binlerce beyni harekete geçirebiliyor. Üstelik firmalar işbirliği yaptığı geliştirici sayısını hızla artırabiliyor. Ama herkes bu olanaklara sahip değil. Bir projesi, bir hayali olup bunu ürüne dönüştürmek isteyenler de var. Diyelim ki bir akademisyen, öğrenci ya da teknokent firması yeni bir far modeli geliştiriyor. O andan itibaren geliştiricinin tasarım noktasından başlayarak son ürüne kadar fiziksel olarak ciddi bir altyapıya ihtiyacı var. Optik laboratuvarı olacak, geliştirdiği farın ölçümlerini yapacak, prototip yapıldığında doğrulama testleri yapılacak vesaire. Geliştiriciler, bunu fon arayarak çözmeye çalışıyor ama aradıkları her şey sanayide de var. Sanayi firmaları destek programlarını oluşturup altyapı olanaklarıyla işbirliği yaptıkça, hem finansman süreci hem de ürün geliştirme süreci kolaylaşıyor. Sanayi fonu bütün bu süreçleri kolaylaştıran, işbirliği olanaklarını zenginleştiren bir çözüm.”

 
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics