Bilişim Dünyası 04 KASIM 2013 / 14:28

SAP'den çift haneli büyüme

SAP çift haneli büyümesi yılın üçüncü çeyreğinde de sürdü. 

SAP’nin IFRS olmayan yazılım ve bulut abonelik gelirleri 1,2 milyar Euro’yu bulurken, IFRS (International Financial Reporting Standarts – Uluslararası Finansal Raporlama Standartları) olmayan faaliyet kârı ise sabit kurlarda yüzde 15’lik bir artışla 1,3 milyar Euro olarak açıklandı. Efektif kurlarda ise bu artış yüzde 5 oldu.  

2013 yılı 3. çeyreği verilerine göre SAP, IFRS olmayan yazılım ve bulut abonelik gelirlerini geçen yıla göre sabit kurda yüzde 13 artırırken, IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerinde iki haneli büyüme hızını sürdürerek 3,36 milyar avroya çıkardı ve sabit kurda yüzde 12 büyüdü (efektif kurda yüzde 5). Bulut çözümleri abonelik ve destek gelirlerinde geçen yıla göre üç haneli büyüme yakalayan SAP, yıllık bulut çözümleri gelirini 1 milyar avroya yükseltti. Yaklaşık 33 milyon kullanıcısıyla SAP, bulut pazarında en fazla üye tabanına sahip şirket.

Gerçek zamanlı iş uygulamaları platformu olan HANA, SAP’nin büyümesinde etkili olmaya devam ediyor. SAP, 2100’ün üzerinde HANA müşterisiyle, yazılım gelirini geçen yıla göre sabit kurda yüzde 90 artırdı (efektif kurda yüzde 79 büyüme ile 149 milyon Euro). SAP HANA ile çalışan SAP Business Suite'in 450’den fazla müşterisi bulunuyor. Müşteriler SAP HANA Enterprise Cloud’a büyük ilgi gösteriyor. Ariba sayesinde oluşturulan sinerji ile uygulamalardan elde edilen gelir büyüyerek iki haneli rakamlara ulaşıyor. Takip eden 12 ayda Ariba ağı harcama hacmi yaklaşık 500 milyar dolar’dı. 

Yıl bazında değerlendirildiğinde SAP, IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerini en az yüzde 10 artarak çift haneli büyüyen bir şirket olmaya devam ediyor. Şirket, 2013 yılı için IFRS olmayan bulut aboneliği ve destek gelirlerini 750 milyon avro dolaylarında belirlerken, 2012’de 392 milyon avro olarak kaydedilen SAP HANA yazılım gelirlerinin 650-700 milyon avro arasında gerçekleşmesini hedefliyor.

SAP Eş-CEO’ları Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “SAP bulut bilişim ve bellek içi platformlara geçişte liderliğini sürdürüyor. SAP HANA ise pazarın en nitelikli bellek içi veritabanı olup ürünü pazara sunarken belirttiğimiz 1 milyar kullanıcıya ulaşma hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Müşterilerimizin SAP Business Suite on HANA’yı hızlı benimsemesi geleceğin yenilikçi iş modellerine öncülük ettiğimizin sağlam bir göstergesidir. Şimdi, 1 milyar Euro’ya ulaşan yıllık bulut gelirimizle dünyanın en büyük ikinci bulut şirketi konumundayız. Pazar payımızı hızla artırarak tüm pazarlarda rakiplerimizden belirgin bir farkla büyümemizi sürdüreceğiz.”

Keskin: “Türkiye’de de büyüme sürüyor”

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, yılın 3. çeyreğinde şirketin Türkiye’deki performansına ilişkin şunları söyledi: “Tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Dünyadaki mevcut ekonomik ortama ve güçlü kur dalgalanmalarına karşın, IFRS olmayan faaliyetlerimizde çift haneli büyümemizi sürdürdük.”