Bilişim Dünyası 02 MART 2016 / 15:39

SAP için Destek Hizmetleri BimSA’da

BimSA, şirketlere sunduğu profesyonel hizmetlere bir yenilik ekleyerek, SAP Destek Hizmetleri Organizasyonu’nu kurdu. BimSA, SAP Destek Hizmetleri Organizasyonu ile SAP uygulamalarında tüm modüllerde destek verecek ekibi tek başına bünyesinde barındırıyor. BimSA Genel Müdürü Tunç Taşman, “ERP hizmetinde hem kapsamın hem de modül çeşitliliğinin artması ile özellikle SAP kullanan firmalar için destek ihtiyaçlarının giderilmesi sıkıntılı bir süreç haline geldi. İşletmelerin iş süreçlerinde kullandıkları bütün fonksiyonların, bütünleşik olarak çalışabilmesine imkân veren Kurumsal Kaynak Planlanma (ERP) uygulaması, yeni teknolojilerin kullanımına izin vermesi özelliği nedeniyle firmaların ilk tercihi oluyor” dedi.
SAP Destek hizmetini bir ya da birden fazla danışmanlık firması ile çözmeye çalışan BT yöneticilerinin,  danışman sürekliliğinin sağlanamaması, know-how transferinin yapılmaması, danışmanlardaki yüksek işe girip-çıkma oranı, hizmet sürekliliğinin ve kalitesinin uzun vadede korunamaması sorunu ve riskleri ile karşılaştıklarını belirten Tunç Taşman, şu detayları paylaştı:
“SAP Destek hizmeti çerçevesinde, 7/24 destek, SLA Bazlı Müdahale, Uzaktan veya Yerinde Destek, Etkin Proje Yönetimi, Ayrılmış Kaynak, BimSA Solman Üzerinden Bilet Girişi, Bilet Analizi ve Detaylı Analizler, Sürekli Gelişen Çözüm Veri Tabanı, SAP OSS Desteği hizmeti veriyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN