Bilişim Dünyası 24 OCAK 2014 / 09:20

Satın alma tamamlandı

Bimeks, Fransız kökenli teknoloji perakende şirketi Darty'nin Türkiye'deki mağazalarını satın almak için İngiltere'de kurulu Kesa Turkey Ltd. ile satış anlaşması imzaladı.

Bimeks tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamada "Taraflar 22 Ocak 2014 tarihinde varlık ve işyeri devri anlaşmasını imzalamışlardır." ifadesi yer alıyor. Anlaşmayı Bimeks adına Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray ve Kesa adına Üst Yönetici Simon Enoch imzaladılar. Anlaşma, 28 adet Darty mağazasının, stokları, demirbaşları ve personeliyle birlikte Bimeks tarafından satın alınmasını kapsıyor. Devir süreci, Rekabet Kurumu devir işlemini onayladığı takdirde gerçekleşecek. Anlaşma gereğince devir bedeli, mağazaların maddi duran varlıklarının ve envanterlerinin defter değeri esas alınarak belirlenecektir. Rekabet Kurumu'na yapılacak başvuru neticesinde, onay verildiği takdirde devir alma işleminin Mart 2014 ayı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır’ ibaresi yer almaktadır.

Büyüme stratejisi sürdürüyor

Bimeks 18 Aralık 2013 tarihinde Darty mağazalarının sahibi Kesa ile bir ön protokol imzalamıştı. Darty mağazalarını devralmak üzere anlaşma imzalayan, Türkiye'nin ilk teknoloji perakende şirketi Bimeks, 31 Ekim'de de İngiliz perakende devi Dixons'ın Türkiye'de Electro World markasıyla faaliyet gösteren mağazalarını devralmıştı.
Bimeks'in 2014 yılındaki pazar payının ise Electro World'den sonra Darty'nin de eklenmesi ile yüzde 20'ye yükselmesi bekleniyor.  Şirket satınalmalar ile inorganik büyüme stratejisini, mağaza iş ortaklığı  ile bütün şehirlerde mağaza açarak organik büyüme ile desteklemeyi planlayan Bimeks çevrimiçi perakendecilik ile mağaza ağını entegre ederek çoklu kanal yapısını güçlendirmek  çoklu ve entegre kanal yapısı (Omnichannel) ile büyüme stratejisini uygulayacak. Bimeks, Electro World ve Darty mağazalarının farklı ürün gruplarındaki göreceli üstünlüklerini de bünyesine katmış olacak.
Perakendeciliğin Kuralları Değişecek
Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray "Bimeks, kendi geliştirdiği yazılım entegrasyonlarıyla perakendeciliğin kurallarını dünyada yeniden belirleyecek olan omnichannel (çoklu kanal) modelini uygulamaya başladı. Bu modelde, online satışlarla mağaza networku entegre biçimde çalışıyor ve şirketin değer üretme kapasitesi artıyor" dedi. Bimeks'in iş modeline ve çoklu kanal stratejisine uyan bir şirket olduğu için Darty'ye talip olduklarını söyleyen Akgiray "Darty beyaz eşya ve ev ürünlerinde iddialı ve Bimeks' e bu ürün kategorilerinde değer katacak, doğru lokasyonlarda mağazaları olan, iyi yönetilmiş bir şirket; Electro World'ü satın almamızdan sonra Darty'nin de Bimeks bünyesine katılmasıyla, 2014'den itibaren satış ve karlılıkta güçlü sonuçlar üreteceğiz" dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics