Bilişim Dünyası 16 OCAK 2014 / 12:12

Satış gelirleri yüzde 8 arttı

Huawei, 2013 yılına dair denetlenmemiş finansal sonuçlarını açıkladı. Huawei’nin küresel satış geliri, bir önceki yıla göre Yuan bazında yüzde 8, ABD doları bazında yüzde 11 artış göstererek, 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle 238 – 240 milyar Yuan seviyesine ulaştı.

Huawei Finans Direktörü Cathy Meng, Huawei’nin 2013 yılı için operasyon gelirlerinden elde ettiği kârının 28,9 ile 29,4 milyar Yuan’a ulaşacağını belirtti. Bu dönemde şirketin operasyon faaliyetlerinden elde ettiği nakit akışı ve şirketin varlıklarının borcuna oranı dengeli seyretti. 2013 yılında Huawei operasyon verimliliğini artırmak için şirketin yönetim yapısında değişiklikler yapmıştı.

Telekomda küresel işbirliği

Huawei telekom şebekeleri, kurumsal ve tüketici hizmetleri iş gruplarının hepsinde yeni büyüme rakamları yakaladı. Şirketin telekom şebeke iş grubunun 2013 yılındaki gelirinin yüzden 75’ten fazlası dünyada ilk 50 sırada yer alan telekom operatörlerinden elde edildi. Şirketin telekom iş grubundaki servisler ve yazılımdan sağladığı gelir yüzde 2012 yılında yüzde 34’ten 2013 yılında yüzde 37’ye çıktı. Huawei tüketici ve kurumsal hizmetleri verdiği iş gruplarında da hızlı bir büyüme oranı yakaladı.

İnovasyon odaklı yatırımlar

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında tüm dünyada rekabetin gittikçe arttığı bir dönemde Huawei’nin büyümeyi sürdürmesi, şirketin inovasyon konusunda taahhüt ettiği çalışmaların bir sonucu olarak görülüyor. Huawei tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik teknoloji geliştirirken, aynı zamanda temel bilimsel ve mühendislik teknolojilerine odaklı inovasyon yatırımını da büyük ölçüde artırdı.

2013 yılında Huawei, kurumsal yönetimini yeniden organize etmek ve personelini motive etmek için yeni eğitim programlarının yanı sıra bir dizi yeni yapılanma sürecini devreye aldı. Buna ek olarak Huawei, şirketin faaliyet kâr marjını iyileştirmek için işletim modelini işlev merkezli yapıdan proje merkezli yapıya kaydırdı ve Ar-Ge yatırımlarını artırdı. Böylece iç yönetim ve operasyonlarını önemli ölçüde geliştirdi.

2004 - 2013 yılları arasında Huawei Ar-Ge ve inovasyona toplamda 153,9 milyar Çin Yuan’ı yatırım yaptı. LTE teknolojisinde dünya lideri olarak konumlanan Huawei, dünyada en yenilikçi ağ ve küresel olarak en iyi ticari ağ da dahil olmak üzere çok sayıda prestijli sanayi ödülünün sahibi olarak dikkat çekiyor. Huawei aynı zamanda 5G teknolojilerinde öncü bir role sahip ve 2018 yılına kadar 5G mobil ağ teknolojilerinin araştırma ve inovasyonuna 600 milyon dolarlık ek yatırım yapmaya hazırlanıyor. Huawei'nin 400G çekirdek yönlendirici teknolojisi sektörde dünya çağında en gelişmiş teknolojilerden biri olarak kabul ediliyor.

 
ETİKETLER : Huawei

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics