Bilişim Dünyası 29 HAZİRAN 2015 / 07:17

Satış temsilcilerinin önceliği netice

Küresel bazda faaliyet gösteren insan kaynakları danışmanlık firması Michael Page’in İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye genelinde gerçekleştirilen Satış Barometresi araştırmasının sonuçlarına göre; teknoloji sektörü satış profesyonelleri başarıyı ‘sonuç odaklı çalışmada’ yakalıyor. Buna göre, teknoloji satış profesyonellerinin yüzde 45,4’ü sonuç, yüzde 41,2’si iletişim odaklı satıcı profili çiziyor. Satış profesyonelleri farklı ülkelerin iş dünyalarını tanıyarak tecrübelerini ve iş ağlarını genişletmeyi de hedefliyor. Araştırmaya katılan profesyonellerin yüzde 50,5’i lisans mezunu, yüzde 85,6’sı erkek ve yüzde 48,4’ü kendi işini kurmak istiyor.

Seviyorum, ama değiştirebilirim

Sektör çalışanlarının eğilimleri ve kariyer hedefleri konusunda ipuçları sunan araştırmaya göre, teknoloji sektörü satış profesyonellerinin yüzde 44,3’ü yurt dışı deneyimli. Tecrübe kazanmak için yüzde 25,6’sı Asya ülkelerini tercih ederken, bunu yüzde 16,3 ile Almanya ve yüzde 14 ile İngiltere izliyor. Yurt dışı çalışma tecrübesi olmayanların çoğunluğu ise ABD’de çalışmayı istediğini belirtiyor.

Satış profesyonellerinin yaklaşık yüzde 70’i geçtiğimiz yılı durağan geçirdiklerini belirtirken, yüzde 20,6’sı ise sektörün krizde olduğunu düşünüyor. Çalışanların yüzde 93’ü iş ve özel hayat dengesini kurmakta zorluk çekmediğini, yüzde 72’si işlerinde kendilerini güvende hissettiğini belirtiyor. Ancak, araştırmaya katılanların yüzde 66’sı mesleğini de değiştirmeyi düşünüyor. Satış profesyonellerinin işlerini seçerken öncelikleri ise yüzde 40 ile pozisyonun gelişimi, yüzde 33 ile şirketin sağladığı katma değer ve yüzde 32 ile şirketin itibarı olarak sıralanıyor.

 

 
ETİKETLER : 1028
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN