Bilişim Dünyası 28 OCAK 2013 / 08:05

Satış ve servis yapısında tam uyum

Bütünleştirici kimliğini daha da geliştirmek konusunda stratejik adımlar atan Destek Bilgisayar, 2010 yılında yaptığı üç yıllık plana paralel ilerliyor. Ankara ve İstanbul’da iki büyük merkez ofis dahil olmak üzere, toplam 14 destek ofisi ile tüm Türkiye’de hizmet verdiklerini belirten Destek Bilgisayar Genel Müdürü Oğuz Tamer Tunçel, 2013 yılını ise bunları geliştirmeye ve büyümeye devam edecekleri bir yıl olarak tanımladı. Bu yıl 60 milyon dolar ciroya ulaşmayı planladıklarını söyleyen Tunçel, yeni iş ortaklıklarına bakışlarını şöyle anlattı:
“İş ortaklıkları kurmak açısından dışa dönük bir şirketiz. Aslında son 2 yıla kadar kendi müşteri portföyünden çok, sektörün büyük bütünleştiricileri ile küresel BT şirketlerine hizmet sağlayıcı olarak çalışıyorduk. Özellikle kısa vadede bütünleştirme projelerinin yazılım geliştirme ve uyarlama süreçlerini kendi içimizde yapılandırmayı düşünmüyoruz. Bu nedenle bu tür işler için kurmuş olduğumuz iş ortaklıkları, platform bazında gelişme gösterecek. Farklı alternatif yazılım platformları için iş ortaklığı araştırmalarımız sürüyor. Bunun yanı sıra, telekom şirketleri ile özellikle son kullanıcı hizmetlerine yönelik iş ortaklıklarımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte özellikle mobil hizmetler ve bunlara ilişkin güvenlik konularının önemli bir yer tutacağını düşünüyoruz. Hedeflerimiz arasında; bu sektörün büyük oyuncaları ile birtakım yönetilebilir hizmetleri sağlamak üzere anlaşmak var. 2011’e 3 yılı kapsayan bir planla girdik. Bu süreçte agresif büyüme ve ondan sonra da istikrarlı ve kâr odaklı çalışmaya devam etmeyi hedefliyoruz. İlk iki yılki hedeflerimizi tutturduk. 2011’de 32 milyon dolar, geçen yıl da 45 milyon dolar ciro elde ettik.”

Yurtdışında da büyüme fırsatı
Destek Bilgisayar’ın yapısında özellikle enerji, ilaç, üretim, gıda başta olmak üzere, Ankara ofisi kamu ağırlıklı, İstanbul ofisi ise küresel şirketler ve kurumsal müşterilere hizmet sunuyor, bütünleştirme projelerinde yer alıyor. Büyük şirketler kadar, KOBİ’lerin de kendileri için önemli olduğuna dikkat çeken Tunçel, bu başlıkta yoğunluğu artırmak istediklerini vurguladı. Tunçel, yurtdışı projeleri konusunda ise şu detayları paylaştı:
“Geçmiş yıllarda bazı müşterilerimizin yurtdışı projelerinde yer aldık. Özellikle ağ altyapı çalışmalarını içeren bu projeler, daha çok ürünlerin Türkiye’den teslimi ve bizim işi yerinde gidip yapmamız şeklinde gerçekleşti. 2012 yılı içerisinde konuşmaya başladığımız bazı projeler ışığında 2013, Irak, Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere ağ ve bütünleştirme projelerinin bitebileceği bir yıl olabilir. Bu projelerin devamlılığına  göre, özellikle bu bölgelerde çalışan iş ortakları ile iş geliştirme planlarımız var. Şartlara ve projelerin gerçekleşmesine bağlı olarak başta Rusya olmak üzere ofis planlayabiliriz. Nitekim, konuştuğumuz projeler yerleşik hizmet vermeyi gerektiren işler.”
Destek Bilgisayar; IBM, Lenovo gibi markaların yetkili garanti merkezi ve Şubat ayı itibariyle HP’nin de yetkili servisi olunduğu duyurusu yapılacak. Şirket, hizmet yapısında da çeşitlilik sağlıyor. Servis ve satış cirosunu geçen sürede önemli ölçüde artırdıklarını ve iki başlıkta yüzde 50-50 dengesinin olduğunu belirten Tunçel, “2012 yılında ise ciro, biraz daha satış ağırlıklı büyüdü ve serviste büyüme yüzde 50’nin altına geriledi” dedi. 2013 yılı hedeflerinde ise cirosal bazda büyüme kapsamında, servis payının yine yüzde 35’lerde kalmasını sağlama hedefi var. Bu dengeyi korumak istediklerini belirten Tunçel, “Bir tarafta bütünleştirici şirket misyonunu yüklenirken, bir tarafta da servis ağırlığımızı korumak istiyoruz” dedi. Bu dengeyi korumanın önemli olduğunu hatırlatan Tunçel’e göre, bunun sebebi sektörde kâr marjlarının çok düşük olması. Tunçel, 2013 yılı planlarını şöyle anlattı:
“2011 yılında Bilişim 500 sıralamasında ilk 100 arasında yer aldık. Özellikle hizmet tarafında ilk 10 şirket arasındayız ve 2013’te bunu sürdürülebilir kılmak, daha yukarılara tırmanmak istiyoruz. Bir tarafta da istihdamı ve ofislerin sayısını artırma hedefimiz var. Geçen yıllarda bazı sistem bütünleştiricilerin ve küresel BT şirketlerinin alt yükleniciliğini yaparken, son 2 yıldır, iş ortaklarımızdan bağımsız olarak, kendi müşteri portföyümüzü oluşturuyoruz. Bunu daha da büyütmeye odaklandık, satış ve müşteri tarafını daha fazla yönetebilmek için farklı yapılanmalar oluşturduk. Birbiri ile tam uyumlu bir satış ve servis yapılanmamız var.”

Altyapıda bütünsel uzmanlık

İş ortakları ve müşterileri ile ilişkilerini derinleştirmeye odaklandıklarını belirten Oğuz Tamer Tunçel’e göre, bilişim sektörü zor bir dönemden geçiyor ve özellikle bazı bütünleştirici şirketler çok zor duruma düştüler. Bu nedenle stratejik adımlara önem verdiklerini belirten Tunçel, çalışmalarını şöyle anlattı:
“Kendi müşteri portföyümüzü oluşturmaya başladık ve bu anlamda, alt yüklenici hizmeti açısından yine birtakım iş ortaklıklarına devam ediyoruz. Bazı büyük küresel şirketlerle iş geliştirmeye çalışırken, telekom şirketleriyle de işbirliği yapmaya başladık. Bulut bilişim konusunda kendimize doğru bir iş ortağı belirlemeye çalışıyoruz. Yine telekom şirketleri ile, yönetilebilir hizmetler tarafında da yer almayı hedefliyoruz. Özellikle yoğunlaştığımız alan; işin altyapı kısmı. 2013’te mobil ve güvenlik tarafında da yoğunlaşacağız.”
ETİKETLER : Sayı:906

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics