Bilişim Dünyası 26 OCAK 2015 / 05:30

Sayısal dönüşümü siz sağlayın!

Sektör profesyonellerini bir araya getiren ‘Oracle Day 2015: Dijital Dönüşüm’ etkinliği 14 Ocak tarihinde Ankara’da düzenlendi. Oracle çalışanlarından oluşan Infiniband’in konseri büyük ilgi gördü.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Oracle Türkiye Genel Müdür ve Başkan Yardımcısı Filiz Doğan, bulut bilişim, mobil çözümler, sosyal medya ve büyük veri gibi eğilimlerin eski iş modellerini dönüştürerek küresel değişime öncülük yaptığına dikkat çekerek organizasyonların ancak bu değişime ayak uydurabildikleri ölçüde sayısal ekonomide öne çıkabileceklerini ifade etti ve San Francisco’daki etkinliğe 275 iş ortağıyla katıldıklarını vurguladı.

Geleceği değiştirecek teknolojiler 

Doğan, Oracle’ın yeni ECEMEA Başkan Yardımcısı Janusz Naklicki’yi katılımcılarla tanıştırdı. ‘Digital Disruption, How Successful Organisations Will Transform and Thrive’ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Naklicki, sayısal dönüşümün katacağı değerlerin yanı sıra geleceği değiştirecek teknolojileri şu şekilde sıraladı: Nesnelerin interneti, büyük veri, bulut, sosyal ağlar ve mobil. Naklicki, Milli Eğitim Bakanlığı – Büyük Veri örneğini vererek, ‘Oracle Big Data Appliance’ ile 10 milyon tablet kaydını topladıklarının altını çizdi ve 15 milyon öğrenciye, 800 bin öğretmene içerik dağıtımı yaptıklarını dile getirdi. “Yanlış hamle, hiç hamle yapmamaktır” diyen Naklicki, “Sayısal dönüşümü siz sağlayın!” ifadesini kullandı.

Altyapı karmaşıklaşmaya başladıkça yenilikçi fikirler üretmek zorlaşıyor‘Patron Çözüm İstiyor!’ bölümünde konuşan Oracle Teknoloji Satış Danışmanlığı Direktörü Sedat Zencirci, altyapının basitleştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak farklı üreticilerin sunduğu çözümlerle altyapılar kurulduğundan, sorun çıktığında hangi katmanda problem olduğunu bulmanın kolay olmadığını söyledi. Zencirci, “Altyapı karmaşıklaşmaya başladıkça yenilikçi fikirler üretmek çok daha zorlaşıyor. Birbiriyle konuşan, paylaşabilen, tek elden desteğin verildiği bir yapı çok daha iyi sonuç veriyor. Açık sistemler sunuyoruz. Hedefimiz açık bir dünya ve Oracle bu felsefenin peşinde” dedi. Intel Genel Müdür Yardımcısı Yalım Eriştiren, Intel ve Oracle’ın güvenlik tarafındaki iş birliğine değindi ve aynı zamanda mühendislik ve tasarım tarafında da çalıştıklarını kaydetti. Eriştiren, Intel olarak hibrit bulut altyapısının çok daha hızlı büyüyeceğine inandıklarının altını çizdi. Experteam Satış ve Müşteri Yönetimi Direktörü Sinan Erkiner, bilgi teknolojilerindeki sürdürülebilir destek hizmetlerinin önemini aktarıp ayrılan bütçelerin sadece yüzde 26’sının varlığa dönüştürülebildiğine vurgu yaptı. Erkiner, “20 ülkede hizmetlerimizi sunuyoruz. Ankara’da da operasyonel yüklerinizi üzerinizden alalım” dedi. Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde; İş Uygulamaları, Teknoloji Çözümleri ve Sistem Çözümleri başlıklarında paralel oturumlar gerçekleştirildi.

 
ETİKETLER : 1006

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics