Bilişim Dünyası 08 TEMMUZ 2013 / 08:00

Sayısal gündem

Cep telefonunu Avrupa’da icat ederek teknolojide ABD’nin önüne geçmiş olmak geçmişte kaldı. AB’nin önemli endişelerinden biri, ABD’nin teknolojide arayı açması. Nedeni; AB devletleri, bir aradalar, çok da uğraşıyorlar, ama “bir bütün” olamıyor, pazarı bütünleştirip büyük pazarlara mal satan noktaya gelemiyorlar. Pazar küçükse, devrimci yenilikleri finanse edemiyor. Bizim hiç öyle bir endişemiz yok. Ortak Pazar (bugünkü AB) için Ecevit’in sözüdür: “Onlar ortak biz pazar”
Teknolojide hamle yapmak güdüsüyle, sayısallaşmayı gündemde tutuyorlar: “Digital Agenda”. Kişisel gözlemim, birçok günlük gereksinimleri için iyi çalışan çözümü olduğundan, yeniliklere ihtiyaç duymadıkları yönünde. Biz ise, çoğu yerde yapılanmamış olduğumuzdan, ihtiyaçlar karşısında yenilikleri hızla benimsiyoruz. Bir örnek: Türkiye, yüksek enflasyonla yaşamış, bir paranın bir hesaptan diğerine mektupla gönderilirken geçen sürede hissedilir miktar değer kaybetmesi ile karşılaşmış olmasaydı, internet bankacılığı üzerinden dakikalar içinde EFT ile yerine ulaştırılmasına ihtiyaç duyar mıydı? Enflasyon AB’deki kadar düşük olsaydı, biz de harcamalarımızı büyük olasılık AB’liler gibi banka kartı ile hesaptaki paradan yapardık. Ne yaptık? Kredi kartına taksiti icat ettik, onu kullandık. POS’suz dükkan kalmadı. Şimdi de bunu yazar kasa ile birleştiriyoruz. Türkiye, yokluklardan gelip hızla yükseldiği için, birçok yeniliği olağanüstü bir hızla uygulamaya sokabiliyor. AB, bunun için “digital agenda”lar yayınlayıp, teşvikler, programlarla özendirmek zorunda.
Ama bizim de bir “sayısal gündem”e ihtiyacımız var. Bizimkinde, birçok yeniliğin, altyapımızın ve toplumda bilincin oluşmamış olmasından ötürü birlikte getirdiği, AB’de, ABD’de yaşanmayan olumsuzluklar yer almalı. Bunları öngörmeli, ortaya çıkmadan önlemeliyiz. Elektronik ortamı, interneti sorunsuzca kullanmayı öğrenmeliyiz. Söz gelişi “gizlilik”. Karşınızda biri olsa söylemeyeceğiniz sözleri “sanal ortamdayım” diye yazmamayı öğrenmek. Hani Twit’lerini silenler var ya? onlara selam.
ETİKETLER : Sayı: 929
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN