Bilişim Dünyası 19 NİSAN 2013 / 14:09

Sayısal istihdam için büyük koalisyon

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, "Sayısal İstihdam İçin Büyük Koalisyon" hareketini başlatarak bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) alanında faaliyet gösteren işletmeler, eğitimciler ve üye devletleri bu girişime katkıda bulunmaya çağırdı.

Kurulan yeni koalisyon sayesinde, AB'nin giderek artan ve 2015'te 900 bine ulaşması beklenen "sayısal iş pozisyonları" ile bu artış karşısında yetersiz kalan "BİT işgücü" arasındaki uçurumu kapatması hedefleniyor.

AB'de, işsizlik oranları ciddi seviyelerde olmasına rağmen her yıl yaklaşık 100 bin yeni "sayısal iş" doğuyor. Ancak, BİT ile ilgili alanlardan mezun olan üniversite öğrencileri ve bu alanda deneyimli çalışanların mevcut potansiyeli sektördeki insan kaynakları ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. Bu soruna çözüm getirmek amacıyla kurulan Koalisyon şimdiden 15'in üzerinde BİT kuruluşu tarafından destekleniyor. Koalisyon'un temel önceliklerinin başında, gençlere BİT sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler verilmesi, iş gücü eksikliği ve fazlası olan bölgeler arasındaki hareketliliğin artırılması, ortak sertifikasyon uygulamaları ve BİT sektörünün sunduğu olanaklara ilişkin farkındalık çalışmaları geliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics