Bilişim Dünyası 03 ŞUBAT 2014 / 08:13

Sayısal yayıncılık ve internet hizmeti bir araya geliyor

İnternetin sayısal yayıncılığın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesiyle birlikte sayısal yayıncılık platformları internet hizmeti de vermeye başlıyor.

Son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte internet sayısal yayıncılığın en önemli araçlarından birisi haline geldi. Şirketler abonelerine internet üzerinden sundukları katma değerli hizmetler sunmaya başladı. Ülkemizde sayısal yayıncılık yapan şirketlerden birisi olan Digiturk de Turkcell Superonline ile işbirliği yaparak müşterilerine internet hizmeti vermeye başladı. Digiturk’un bu yeni hizmeti ve diğer yenilikleri ile ilgili olarak Digiturk İş Geliştirme ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Ufuk Ağar ile kısa bir söyleşi yaptık.
İnternet hizmetinin artık sayısal yayıncılık açısından çok önemli bir hale geldiğinin altını çizen Ağar şunları söyledi: “Şu an en heyecanlı projemiz Turkcell Superonline ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ve Digiturk’ten Ekonomi Dersi olarak tanıttığımız HD Digiturk + Limitsiz İnternet kampanyası. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl ‘Dilediğin Zaman Dilediğin Yerde’ hareketini başlattık. Digiturk içeriklerini dört ekrandan dilediğiniz yerde seyredebiliyorsunuz. Şu an üyelerimize dağıttığımız kutuların tamamı internete bağlanabilen kutular. Tekrar İzle, Seç İzle ve Kirala İzle hizmetlerimiz var. Sosyal medya ve karaoke hizmetlerimiz de var. Üyelerimiz Youtube’ta video seyredebiliyor ya da sosyal medya platformlarında gezebiliyorlar. Dolayısıyla bu hizmetlere baktığımızda Digiturk olarak internet üzerinden içerik sunan bir şirket haline geldik. İnternet üzerinden sunduğumuz hizmetleri yani katma değerli içerikleri geliştirmeye devam edeceğiz. Üyelerimize sunduğumuz bu zengin dünya internet hizmetini de gerektiriyor. Üyelerimizin çoğunda internet hizmeti bulunuyor, fakat yaptığımız araştırmalarda üyelerimizin büyük bölümünün internet hizmetini de bizden beklediğini gördük. Böylece internet hizmetini de verebileceğimiz bir işbirliğine gitmeye karar verdik. Daha önce bir operatörle pilot uygulama gerçekleştirdik. Bu uygulamanın başarılı olmasından sonra Turkcell Superonline ile birlikte çalışmaya başladık ve oldukça zengin yeni bir kampanyayı hayata geçirdik”.

Hem yeni hem mevcut aboneler yararlanabiliyor
Digiturk’ün yeni kampanyasında HD yayınların dahil olduğu paket ve internet hizmeti yeni üyelere 59,99 liradan başlayan fiyatlarla veriliyor. Kampanyada eski müşteriler de unutulmamış. Kampanyadan yararlanmak isteyen mevcut üyeler internet hizmetini ve yayınları ek bir ücret ödeyerek alabiliyorlar. İnternet hizmeti müşterinin bulunduğu yerdeki altyapıya göre fiber ya da ADSL üzerinden verilebiliyor. Turkcell Superonline’ın fiber altyapısı üzerinden alınan internet hizmetinde “Seç İzle”, “Tekrar İzle” gibi uygulamaların kullanımından kaynaklanan trafik üyelerin kotasına yansımayacak. Aynı şey Facebook, Youtube gibi sosyal medya uygulamaları ve “Karaoke” hizmeti için de geçerli olacak. Turkcell Superonline’ın, 12 ilde 1 milyon 570 bin ev ve işyerinin kapısına kadar ulaşan bir fiber altyapısı bulunuyor.
Ağar sözlerine şöyle devam etti:
“Tablet ve telefonlarda kullanılan uygulamalarımız var. Müşterilerimiz abone oldukları yayınlarımızı canlı maç yayınları hariç mobil cihazlarından seyredebiliyorlar. Örneğin abonemiz bir diziyi kaçırdıysa tabletinden ya da cep telefonundan bir başka yerde izleyebiliyor. Bizim için cep telefonu, tablet, bilgisayar ve televizyon diye adlandırdığımız 4 ekran çok önemli. Artık bir sayısal yayıncılık şirketinin 4 ekranda olmaması gibi bir lüks söz konusu değil.”
Digiturk internet üzerinden verdiği katma değerli içerik hizmetlerini geliştirmeye devam edecek. Bu çalışmalardan birisi sosyal medya bütünleşmesi. Bu sayede Digiturk aboneleri örneğin bir dizi ya da filmle ilgili görüşlerini Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarından paylaşabilecekler.
ETİKETLER : Sayı:957

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics