Bilişim Dünyası 07 OCAK 2013 / 08:00

Şehre dair en güncel rehber

Yerel işletmeler ve tüketiciler arasında farklı şehirlerde bağların kurulmasını sağlayan Yelp, 2012 Aralık’ında İstanbul merkezli olarak Türkiye çalışmalarına başladı. Yelp Yeni Pazarlar İkinci Başkanı Miriam Warren, bir ülkede yer alma kararını çok çeşitli verilere dayanarak aldıklarını, ülke ve şehrin potansiyelini çok farklı kriterlerle ölçtüklerini söyledi. Ülke ekonomisine dair veriler, özellikle büyüme rakamları burada önemli bir role sahip. 2004 yılında ilk adımı attıkları San Fransisko’dan bugüne, hep aynı strateji ile ilerlediklerini söyleyen Warren, şu detayları paylaştı:
“Bu sitemiz aslında tüm Türkiye ile ilgili. Büyüklüğü ve nüfus yoğunluğu itibariyle odak noktamız İstanbul. Bir ülkenin potansiyelini çok farklı bilgiler üstüne kurguluyoruz ve İstanbul insanının teknolojiye açık olduğunu, gezdiğini, alışveriş yaptığını, araba bakım noktalarından, ev temizliği hizmeti sunan yerler ve sağlık merkezlerine kadar farklı ve kapsamlı şeyleri aradığını görüyoruz. Adresi olan, ihtiyaç kaynaklı aranan her şeyi sunabilmek hedefimiz. Bu bir havuz da olabilir, kreş de. Önemli olan, sizin ne aradığınız. İnsanları yerel iş yapıları ile biraraya getirmek istiyoruz ve yorum yazıp, başka yorumları okuyabilme olanağı sunmak da önemli. Burada bir topluluk oluşuyor ve bu platformla, insanların kararlar vermesine yardımcı olmayı hedefliyoruz.”

Tüm platformlarda tam destek
Yelp, her ülkede her şehirdeki yayılma stratejisini İstanbul’da da uyguluyor ve bu kapsamda görevli bir ülke müdürü var. Bu yetkili; topluluğa, sitede bilgi okuyan ve bilgi yazan kişilere, bu yapıya kaydolan işletmelere rehberlik ediyor. Warren, bu topluluk yöneticisinin sistemin anlaşılmasını sağladığını belirterek ekledi: “Bu yapıda yer almak ücretsiz.” Bir işletmenin bu yapıda yer alması da bir fotoğraf ve işin kısa bir tanımını siteye ulaştırması ile oluyor. Yelp, faaliyet gösterdiği hiçbir ülkede, dolayısıyla İstanbul’da da bir ofis yapısında çalışmıyor, Warren’a göre buna ihtiyaç da yok. “Kişiler evlerinden çalışabiliyor ve internet çağına uygun bir çalışma yapısı da zaten bunu gerektiriyor” diyen Warren, kendilerinin merkezde iş süreçlerinin doğru ilerleyip ilerlemediğini sürekli kontrol edebildiklerini belirtti. Warren, Türkiye büyüme stratejilerini, “Diğer şehirlerde izlediğimiz stratejiyi uygulayacağız. Kapsamlı ve güncel bir rehberi oluşturacağız. İnsanlar yemek mekanlarını daha çok paylaşacaktır, bu bir gerçek. Ama gündelik ihtiyacın, ev ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik de kategoriler ve paylaşımlar olacak” sözleriyle özetledi. Öncelik ise insanlara bu yapıyı anlatmak olacak. Zaten bu nedenle yerel insanlarla çalıştıklarını, yerel topluluğu böyle oluşturduklarını belirten Warren, Yelp’deki verilerin sosyal medya platformlarından da paylaşım imkanını verdiklerini hatırlattı. İstanbul özelinde Yelp, iş ortağı olarak Yellow Media ile çalışıyor ve böylece Türkiye’nin tamamına yönelik güncel iş bilgileri ediniliyor. iPad, iPhone, Android platformlar ve BlackBerry’den de arama yapılıp yorum bırakılmasına uygun platform sunduklarını söyleyen Warren, “Bu yapının tamamı ücretsiz ve ilk etapta Türkiye’de para kazanma planımız da yok” dedi. Warren şöyle devam etti:
“Buradaki yerel yetkili arkadaşımız süreci belirleyecek. Altyapıyı o oluşturuyor. Zamanla reklam gibi farklı sunumlarımız olabiliyor. Ama Türkiye’de bunun için önümüzde daha zaman var. Önceliğimiz kullanışlı yerel rehberi oluşturmak. Türkiye sitesinde tüm kategoriler var. Hatta bazı ülkelerde, şehirlerde oraya özgü kategoriler de oluyor. İstanbul’da birçok şehirden fazla küçük ve orta ölçekli işletme var. Biz de bunların olabildiğince fazlasını kapsamımıza almak istiyoruz. İstanbul’da bu rehberin güncelliğini, yine İstanbullular mesajlarıyla, yorumlarıyla belirleyecek. Burada topluluk ve topluluk yöneticisi ile birlikte çalışacak. Diğer ülkelerde olduğu gibi, burada da hayat tarzının bütününe yönelik bir blog yapısını yaratacağız.”

Hedefimiz tüm dünya

Warren’a göre, Yelp’i diğer sitelerden ayıran özelliği, siteye yorum yazan insanların gerçek hayatta da biraraya gelmesi. şu detayları paylaştı:
“Posta kutumuzdaki SPAM filtresi gibi bir yorum filtremiz var. Böylece mekan sahiplerinin kendilerine olumlu veya rakiplerine olumsuz yorumlarını tespit edebiliyoruz. San Fransisko’daki mühendislerimizin geliştirdiği, yorum filtreleme konusunda kullandığımız yapımız var. Her dilde çalışabilen bu filtre yapımızı Türkçe’ye de uyarladık. Bu filtre sadece kelimelerden oluşmuyor. Filtrelenmiş yorumlar da, bu husus belirtilerek, ilgili sayfanın en altında çıkıyor. Yani silmiyor, sadece filtreliyoruz ve bunu da okuyucuya göstermiş oluyoruz. İşletmenin anlık kampanyalarını üyeler görebiliyor, onların yorumlarına işletmeler özel veya açık olarak yanıt verebiliyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics