Bilişim Dünyası 19 KASIM 2013 / 11:09

Şeker ihracatında E-imza dönemi

800 milyon liralık şeker ihracatı E-imza ile yapılacak. Şeker ihracatçısı şirketler tarafından Şeker Kurumu Elektronik Veri Sistemi (EVİS) üzerinden yapılacak İhraç Ön İzin Başvuru Girişi ve başvuru işlemleri artık e-imza ile yapılacak. Buna göre Ekim 2013’ten önümüzdeki yılı da kapsayacak 1 yıllık dönemde yaklaşık 800 milyon lira değerinde olacak 440 bin tonluk pancar şekeri ve nişasta bazlı şeker ihracatı, e-imza aracılığıyla gerçekleştirilecek. Kurumun, firmalar tarafından tam ve eksiksiz yapılacak başvuruları, 3 gün içinde sonuçlandırması hedefleniyor.
EVİS’in verilerine göre 1 Eylül 2011’den başlayıp 31 Ağustos 2012’de biten finansal takvim yılı içerisinde ortalama satış fiyatı 1,93 TL/kg’dan 290 bin ton şeker pancarı ihracatı gerçekleşti. Aynı takvim aralığında nişasta bazlı şeker ihracıysa 1,37 TL/kg ortalama satış fiyatıyla 151 bin tondan gerçekleşti. Bu da son 1 yıl içerisinde EVİS üzerinden yapılan şeker ihracatının yaklaşık 766 milyon TL’ye tekabül ettiği anlamına geliyor. Her yıl artan ihracat rakamlarıyla doğrultusunda, yeni tebliğ uyarınca önümüzdeki yıl yaklaşık 800 milyon TL’lik ihracatın e-imza aracılığıyla gerçekleşmesi bekleniyor.
Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika ve mobil imza hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN’in Genel Müdürü Can Orhun, konuyla ilgili şunları söyledi: “Gelişen teknolojiyle beraber, eskiden gerçekleştirmek için onlarca zahmete katlandığımız işler artık tek bir tıkla gerçekleştirilebiliyor. EVİS üzerinden yapılacak İhraç Ön İzin Başvuru Girişi ve başvuru işlemlerinin bundan böyle e-imza aracılığıyla gerçekleştirilecek olması da teknolojinin hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığının bir göstergesi. Eskiden haftalarca sürebilen EVİS odağındaki başvuru sonuçlandırma işlemleri, artık e-imza ile maksimum 3 gün içerisinde çözülebilecek.”
ETİKETLER : Can Orhun EVİS

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics