Bilişim Dünyası 29 EYLÜL 2014 / 09:52

Sektör için öncelikli paylaşım platformu

ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’nde bu yıl da bilişim sektörünün yerli ve yabancı temsilcileri, fikirlerini, yeniliklerini, eğilimleri katılımcılarla paylaşacaklar. Bu paylaşımlar, Türk bilişim sektörü için her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli faydaları içerecek.

“TÜRK FİRMALARI GÜÇLENECEK”

Araturka.com kurucusu İsmail Hakkı Yılmaz

“Bilişim Zirvesi’nde Araturka.com hikayesini, dünyadaki popüler arama motorlarına genel bakışı, veri madenciliğini anlatırken, Türkiye’nin yerli bir arama motoruna olan ihtiyacı ve arama motoru reklamcılığının önemini de katılımcılarla paylaşacağım. Bizim için 2014, yapılanma dönemi. Arama motorumuzu 2015’e hazır duruma getireceğiz. Ziyaretçi sayısını artırıp, alt projelerini devreye alıp yayına vereceğiz. Bu projeler arama motoruyla bağlantılı farklı projeler olacak. Reklam yayıncılarımızın kalite seviyesini ve sayısını artırmayı hedefliyoruz.  Hedefimiz 2015 için ilk önce Türkiye’nin ilk 100 sitesi, yılın ikinci yarısında Türkiye’nin ilk 20 sitesi içerisine girmek. Hükümetin hedefleri arasında bilişim ihracatı da var. Arama motoruna verilecek güç ile diğer Türk bilişim firmaları da atağa geçecek, yabancı menşeili yazılımlara vereceğimiz bedel bu topraklarda kalacak. Gelir getirmenin ve Türk firmalarının güçlenmesinin yanında arama motorlarının raporlama kısmında bulunan istihbarati bilgileri içeren veriler tamamen devletimiz tarafından yorumlanacak.”

“ÇÖZÜM YARATARAK BÜYÜME DEVAM EDECEK”

E-GÜVEN Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Ayşegül Tüzün

“Bilişim Zirvesi katılımcılarına yansıttığı vizyon ve ilham ile; katılımcı şirketlerin yeni çözümler ve işbirlikleri edinmelerini, bireysel katılımcıların ise yaptıkları işlerde öngörülerini geliştirmelerini sağlıyor. Zirve kapsamında E-ticaret başlığı altında “E-İmza’da Şimdi ve İlerisi” konulu sunumum olacak. E-dönüşüm sürecini hızlandıracak, e-ticarete yön verecek kullanım alanları ve fazlasını vizyoner bir bakış açısı getirecek şekilde dinleyicilerle paylaşacağım. Son 3 yıl içinde hayata geçen e-fatura ve KEP gibi projeler e-imzaya duyulan ihtiyacı ve e-imza kullanımını arttırdı. E-GÜVEN bu projeleri etkileyen kurumlar ile işbirliklerine gidiyor, kurumlara özel çözümler ve sektöre öncülük edecek projelerle de 2014 yılını verimli ve hareketli geçiriyor. 2015 yılında e-dönüşüm süreciyle birlikte gelişen e-Devlet projelerinin artması, e-imza pazarına hizmeti veren firmalara büyüme fırsatı tanımaya devam edecek. E-GÜVEN; özel şirketlere ve meslek örgütlerine hem kamu alanındaki projeleri hem de kurum içi projeleri kapsamında özel ürünler geliştirdiğinden 2015’te de çözüm yaratarak büyümeyi sürdürecek.”

“KEP, BAŞARI HİKAYELERİ YARATACAK”

TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast  

“Bilişim Zirvesi’nde “Kayıtlı Elektronik Posta (KEP)” başlıklı bir sunum yapacağım. TÜRKKEP İş Geliştirme Yöneticisi Hüseyin Karayağız ise “E-Şirket ve E-Dönüşüm” başlıklı bir konuşma yapacak. Bilişim Zirvesi; bireyler, kurumlar, sektörler ve ülkeler arası bilgi paylaşımı sağlayan, işbirliği olanakları sunan bir platform. Etkin uygulama ve gösteri alanları, eşleştirme toplantıları ile dikkat çeken Bilişim Zirve’sinin iş dünyasını buluşturmasının sektöre önemli katkısı olduğunu değerlendiriyorum. TÜRKKEP, kurulduğu 2008 yılından bu yana 6 yılı aşkın bir süredir ülkemizde yasal düzenlemesi yapılmış olan KEP, e-imza, e-tebligat, e-fatura, e-defter, e-arşiv gibi e-hizmetler alanında teknoloji geliştirme, bilgilendirme, hizmetler ve çözümler sağlama çalışmaları yürütüyor. KEP, e-imza, e-fatura, e-defter alanlarındaki farkındalığının artması ve bazı ilave yasal düzenlemelerle 2014, yasal geçerli e-hizmetler konusunda beklenenden daha yoğun bir yıl oldu. 2015 yılında, KEP uygulamalarının ve kullanımının kurumsal alanlarda ve birçok meslek gruplarında yüksek oranda yaygınlaşacağını,  e-Fatura kapsamının genişletilerek daha fazla şirketin e-Faturaya geçeceğini, e-Defter uygulamasını sadece e-fatura geçenlerin değil defter tutmakla yükümlü tüm mükellef gruplarının kullanmaya başlayacağını değerlendiriyoruz. GİB tarafından yapılan kapsam genişletmelerinden dolayı daha fazla sayıda küçük işletmenin e-Fatura kullanımına geçmek durumunda kalacağını, önümüzdeki yıllarda sadece şirketlerin değil, kamu kurumlarının da e-Fatura sistemine geçeceğini öngörüyoruz. Özellikle bankacılık ve finans sektöründe dünya çapında örnek KEP uygulamaları oluşacağını, bazılarının ödül alacağını düşünüyoruz.”

“YAZILIM SEKTÖRÜNE ZİRVE DESTEĞİ”

Vega Yazılım Genel Müdürü İsmail Turgutalp

“Türk firmaları yazılım sektöründe özellikle yurt dışı pazarı itibari ile hak ettiği ilgiyi yeterince görmüyor. Bilişim Zirvesi’nin ise yazılım firmalarının ürünlerinin üst perdeden seslendirilmesinde ciddi katkıları var. Sektördeki tüm muhataplar, yani geliştiriciler, uzmanlar, müşteriler aynı ortamda bilgilerini paylaşma imkânı buluyor. Yeni Nesil Otel Otomasyon ve Kanal Yönetim Sistemi uygulamaları ile Vega Yazılım yeni bir alana daha imza atıyor. 2014’ün ikinci çeyreğinden itibaren sektörde kullanılmağa başlanan ve web ortamında çalışan Inn Genius Otel Otomasyon programımız, bu yıl tamamen kendini tanıtacak. Yılı otel otomasyonu Inn Genius’un yanı sıra web’den rezervasyon, yani ‘Booking Engine’ uygulamamızın devreye alınması ile tamamlayacağız. 2015’te geliştirmekte olduğumuz Kanal Yönetim (Channel Manager) programımızı devreye alacağız. Bu uygulama, Inn Genius ve Booking Engine programlarımızın bütünleştirme altyapısında kullanılabileceği gibi, farklı yazılım evlerine de hizmet verebilecek.”

“BİLGİ GÜVENLİĞİNE ODAKLANMA ZAMANI”

R&S Danışmanlık Yönetim Danışmanı ve Baş Denetçi Ali Güneş

“2014 yılı, özellikle bazı düzenleyici kurumların da talepleri olduğu nedeniyle, giderek artan bir şekilde ISO 27001 taleplerine karşılık hizmet vermekle geçiyor. Denetçi kuruluşlar da, 27001 alanında hizmet vermek için ülkemizin akreditasyon kurumu TURKAK tarafından yetkilendirilmek üzere hazırlık yaptılar, denetimlere girdiler, bizler de bu çalışmaların içinde baş denetçi olarak görev aldık. 2015 yılında bilgi güvenliğinin yanı sıra ISO 22301 iş sürekliliği standardının da giderek artan bir talep göreceğine inanıyorum. ISO 27001 standardı ve bir ‘bilgi güvenliği yönetim sistemi’ varlığı çok fazla bilinmiyor sektörde. Oysa bu türden bir bilgi güvenliği sağlamak için sadece teknolojik tedbirler yeterli olamaz. Bu tedbirlerin yönetilebilmesi, hatta hangi tedbirlerin gerekli olacağı veya yeterli olup olamayacağı, risk değerlendirme esaslı bir yaklaşımla ele alınmalı ve değerlendirilmeli, sonrasında yeterli ve gerekli görülen tedbirler bir uygulanabilirlik çerçevesinde ele alınmalı ve buna ilişkin bir yönetim sistemi oluşturularak işletilmeli ve sürekliliği de sağlanmalı. Bunun için uluslararası bir standart olan ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi değerlendirilmeli. Bilişim Zirvesi’nde bu konuda konuşarak farkındalık oluşturacağımı umut ediyorum. Bilişim Zirvesi, bütün sektörü kucaklayan çok geniş ve çok başarılı bir organizasyon. Bu kadar fazla konunun ve çok çeşitli bilginin kitlelere taşınabilmesi için en efektif mecra olduğunu düşünüyorum.”

 
ETİKETLER : 990

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics