Bilişim Dünyası 30 MART 2015 / 09:26

Sektör kabuk değiştiriyor

Bilişim teknolojileri dünyasındaki gelişmeler doğal olarak dağıtım kanalını da bir değişim sürecine soktu. Arena Bilgisayar, yeni yapılarıyla bu değişime ayak uyduruyor.

Türkiye’de 1991 yılından beri teknoloji ürünleri ve ilgili tedarik zinciri yönetim hizmetleri alanında faaliyet gösteren Arena Bilgisayar CEO’su Okay Nasır, hayata geçirdikleri projeler ve yatırımlardaki gelişmelerle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Türkiye’deki bilgisayar pazarının gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?  Arena bu süreçte nasıl bir yol izliyor?

Arena’nın yatırımları ekonomik ve ticari açıdan verimli etkin ve örnek bir yapılanmaya sahiptir.  10.000’den fazla iş ortağımız bulunuyor. 20.000 çeşit sku taşıyıp, 400’dan fazla markanın satışını yapıyoruz. 2013 ve 2014, üç yeni yatırımımızın hayata geçtiği bir dönem oldu. Ülkemizin istikrarlı ve sürdürülebilir gelişimine katkı sağlamak amacıyla çalışırken, ekonomik büyümemize ivme kazandıracak niş alanlara yatırım yapıyor; sunduğumuz teknolojileri, finansman ve verimlilik aracıyla iş ortaklarımızla paylaşıyor ve ekonomimizin güçlenmesine katkı sağlıyoruz.

Arena olarak 24 yıl önce iş hayatımıza başladığımızda, amacımız doğru fiyatlama ile son kullanıcıları teknolojiyle buluşturmaktı. İşe başladığımız süreçte teknoloji marketleri ve bayileri kullanırken, 2015 yılına geldiğimizde işleyişin epeyce değiştiğini görüyoruz. Artık siparişler online ve 7/24 olarak “Pencere” hizmetimiz üzerinden çok daha rahat gerçekleştirilebiliyor. B2B sitemiz www.pencere.com 2000 yılından beri sektörün referans aldığı bir sitedir.

Günümüzdeki bilişim pazarında da süreçlerin oldukça değiştiğini gözlemliyoruz. Eskiden bilişim denildiğinde akla fiziksel sistemler gelirken, bugüne baktığımızda bulut teknoloji, mobilite, sanallaştırma gibi alternatifler Arena’yı da yeniden bir yapılanmaya götürdü. Klasik bilgisayar ve bilgisayar ürünlerinin dağıtımını yapan Arena, 7/24 ulaşılabilir Pencere hizmeti ve aktif saha ekibi ile birlikte günlük teknoloji ürünlerinin satışını iki koldan yapmaya devam ediyor. Organizasyonumuzun iş ortaklarımıza daha iyi hizmetler verebilmesi için sürekli fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu doğrultuda; uzman olduğumuz son kullanıcıya ulaşan ürün grupları dağıtımının yanı sıra, katma değerli ürünler ve hizmetleri de satabilen bir çözüm firması olmak üzere planlarımızı hayata geçirdik. Bu plan doğrultusunda uçtan uca iç ve tedarik süreçlerimizi düzenledik. Klasik marka distribütörlüğü sorumluluğumuza ek olarak yazılım, donanım ve servis ile satış öncesi ve sonrası danışmanlık, demo, teknik destek ve eğitim imkanları sunmayı hedeflediğimiz bir kurgunun temellerini Arena Value çatısı altında modellemiş bulunuyoruz.

Arena olarak geçtiğimiz yıl iki yeni yatırımımız da oldu. Danışmanlık, ileri düzeyde eğitim, sistem kurulumu ve güvenliği alanlarında danışmanlık hizmetleri sunan Adeo Bilişim’e ortak olduk. Ayrıca, elektronik güvenlik sektörünün lider firması olma misyonu ile yola çıkan, zayıf akım tedarikçisi  Sensonet Teknoloji firmasını faaliyete geçirdik.

Kısacası, Arena Bilgisayar olarak 24 yıl öne başladığımız müşteri odaklı hizmet anlayışımız yeni dönemde de devam ediyor.

Adeo ile birlikte kurumlara ne konuda hizmet sunuyorsunuz?

Teknoloji yatırımı yapmak isteyen şirketler ve kurumlar, hangi teknolojilerin kendilerine daha yararlı olacağı konusunda kimi zaman tercih yapmada zorlanıyorlar. Burada Adeo devreye girerek, müşterilerin ihtiyaçlarını belirleyerek, onlara sektördeki iş ortaklarımızla bir çözüm haritası sunuyor. Adeo özetle, 70 kişilik mühendis kadrosu ile birçok farklı sektöre danışmanlık, eğitim, sistem kurulum ve güvenliği alanlarında hizmeti veren bir yapı.

Yeni kurduğunuz yapıya müşterilerden ne gibi geri dönüşler geliyor?

Hem Arena Value hem Adeo yatırımlarımızla, hem üretici tarafından hem müşterilerimizden olumlu geri dönüşler geldiğini söyleyebiliriz. Yeni oluşturduğumuz odaklı yapı sayesinde üreticilere daha önce tanışmadıkları müşterilerden talep ulaştırmaya başladık. İş ortaklarımız da bize üreticilerde olduğu gibi çok olumlu yaklaştılar. Bu noktada sadece kutu satışı yapan bir Arena’dan, iş ortaklarına çözümler, satış öncesi ve sonrası hizmetler sunan bir yapıya geçiş yapmamız, bizi sektörde farklı bir yere konumlandırdı. Dolayısıyla yeni yapının herkesi mutlu ettiğini ve henüz başlangıç noktasında olduğunu söyleyebiliriz.

Arena Value sunduğu ürünler bakımından müşterileri ve iş ortaklarından geri dönüşler almaya başladı mı?

Arena Value çok yeni bir yapı. Başlarken 8 olan marka sayımız şuan itibarıyla 16’ya ulaştı. Sektör tecrübemizi göz önüne alarak 2 yıl içinde 30 yeni kontrata daha ulaşacağız. Son dönemde yaptığımız anlaşmalar da bunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Özellikle KOBİ’lerde buluta yönelim söz konusu. Arena kendini bu konuda nasıl konumlandırıyor?

Kablosuz ve mobil teknolojiler, iş yaşamını ofisten bağımsızlaştırdı. Masaüstü, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon tablet gibi cihazların, bulut bilişim ile çalışma sistemlerine entegre olma süreci 2015’de daha fazla yaygınlaşacak ve yoğun rekabet ortamında bir adım önde olmak isteyenler maliyetlerini asgari seviyede tutmak için hızla bulut altyapısına dönecekler. Geleceğe baktığımızda ise kanalların kaybolmayacağını düşünüyorum. Bulut ile birlikte kanal şekil değiştirip, KOBİ’lere paket çözümler sunacak, iş yapış modeli değişecek ve kanal var olmaya devam edecek.

Bugün herkes buluttan söz ediyor fakat ne gibi getirileri ve götürüleri olduğu yeni yeni anlaşılmaya başlanıyor. Bu noktada Arena olarak şanslıyız. Sektöre yön veren Microsoft ile 21 yıldır iş ortaklığı yapmanın avantajına sahibiz. Microsoft bulut teknolojisini ve yeni trendlerini bize her fırsatta anlatıyor ve teşvik ediyor. Şuan için sadece üreticilerin bizi yönlendirdiği öğrenen bir konumdayız.

Yeni yapılarla beraber Arena’nın büyüme planları ne durumda?

2014 yılını, 2013 yılına göre dolar bazında ciroda yüzde 7, net karda ise yüzde 12 büyüme ile kapattık. Bu olumlu tabloya rağmen2014 yılının zor geçtiğini belirtmem gerek. Özellikle kurdaki dalgalanma, yeni getirilen teknoloji ürünlerdeki taksit yasası ve seçimler piyasaları ve talebi olumsuz etkiledi.

Arena, yeni yatırımları ve yapılanmasıyla, sektörümüz, çalışanları ve yatırımcıları için verimli, fırsatları doğru ve etkin değerlendirdiği bir 2015 yılı hedeflemektedir.

 
ETİKETLER : 1015

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics