Bilişim Dünyası 13 EKİM 2014 / 14:01

Sektör paydaşları buluştu

Bilişim Zirvesi, 14’üncü kez gerçekleştirildi. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda 30 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında düzenlenen zirve, açılışı ile özel sektör ve kamu arasında fikir paylaşımına imkan sağladığı gibi, farklı sektörlerden katılımcıların da BT sektörüne bakışını ortaya koydu.

Etkinliğin açılış konuşmasını İnterpromedya Genel Müdürü Murat Göçe yaptı. Sektörün en köklü buluşmasına ev sahipliği yaptıklarını, birçok sıkıntıya rağmen, bu yıl da zirveyi yapmayı görev bildiklerini vurgulayan Göçe, süreci ve sektörden beklentilerini de şöyle anlattı:

“Kısıtlı zamanda 5 kişilik bir ekip olarak çalıştık ve dostlarımız bize destek verdi. Tüm paydaşlara çağrım var: Gelin seneye zirveyi beraber yapalım. Sektörün vizyon ve yol haritasına ihtiyacı var. Gelin sektörü birlikte zirveye taşıyalım.”

KMD’den detaylı içerik

Zirvede önemli bir oturumu üstlenen Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) de sektörün bilişim başlığındaki yatırımlarını KMD Başkanı Alp Önder Özpamukçu’nun konuşmasında dinleme fırsatı buldu. Perakende sektörünün bir bütün olarak bilişimle iç içe olduğuna değinen Özpamukçu, sektörde bilişim uzmanı istihdamının artacağına da dikkat çekti. Bilişim kullanımını daha da yaygınlaştırmak gerektiğine işaret eden Özpamukçu, “Temel konu bilişim okur yazarlığı. Y ve Z kuşakları ise bilişim uzmanlığında şansımız. Yeni ve yerli teknolojiler geliştirmek önemli” dedi. Özpamukçu, zirve kapsamında gerçekleştirecekleri toplantılarda haksız rekabet ve kayıtdışının da ele alınacağını söyledi.

Kore’yi örnek almalıyız

Samsung Electronics Kurumsal Çözümler Direktörü Tansu Yeğen ise ‘Geleceğe Yön Veren Teknolojiler’i ele aldı. Kore’nin gelişimini örnek vererek sözlerine başlayan Yeğen, “Tüketimi kısıtlama ve yatırım, üretim odaklılık, ihracat ve eğitimde yüksek kalite ile bunu yaptılar” dedi. Bu dört maddeyi yerine getireceklerini söyleyen Yeğen, Ar-Ge ekibinin çok yoğun çalıştığını, son 1 yıldır yapılan araştırmaların mobil çözümlere giderek daha fazla önem verildiğini gösterdiğini belirtti. Buna örnek olarak bankaların uygulamalarının rekabette belirleyici olmasını gösteren Yeğen, şöyle devam etti:

“Kurumsal mobilite araştırmasına göre, artan mobil işgücü ve mobil teknolojilere verilen önem söz konusu. Kurumların yüzde 94’ü 2 yıl içinde mobil stratejiye sahip olacat. BYOD ve CYOD stratejileri de öne çıkıyor. Ama yine ankete göre çalışanlar, mobil cihazlarındaki verilerin güvenliğinden endişe duyuyor. Bu noktada Samsung Knox, ayrı bir platform ve burada kurumsal ve özel yapı birbirinden ayrı, ama aynı anda kullanılabiliyor. Türkiye’de bir kamu şirketi bunu kullanmaya başlayacak. Bir başka ülkede de kamu ve özel sektör şirketleri bazı birimlerinde bunu kullanıyor.”

PTT Bilişim Daire Başkanı Serkan Gümrükçüoğlu ise sunumunda PTT’de inovasyonu anlattı. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise sunumuna önce ev sahipliği yapılan IGF odaklı bir eleştiri ile başladı. “4 bin 600 katılımcı arasında Türkiye’den katılım son derece azdı” diyen Acarer, bu ilgi azlığının üzücü olduğuna işaret etti. Zirvenin yeni bir vizyonla hayata geçtiğine işaret eden Acarer, şöyle devam etti:

Güvenliği göz ardı edemeyiz

“Bilişim, lokomotif sektör ve şu an altyapımız iyi seviyede. Türkiye, bu yönüyle bir fırsatlar ülkesi halini alıyor. Mobil abone sayısı durağan, ama artan numara taşıma ilgisi ile sektörde agresif rekabeti görüyoruz. 40 milyon genişbant abone sayısının yüzde 80’i mobil abone ve bu oran daha da yükselecek. M2M abone sayısının ise seneye 5 milyonu geçmesi bekleniyor. Aslında buna ‘abone’ değil, ‘nesne’ sayısı demeliyiz. Bu gidişle veri, petrolden daha değerli olacak. Bunun sebebi akıllı cihaz sayısında artış. Türkiye’de de telefon üretimi başladı ve bir süre sonra akıllı olmayan telefon satılmayacak. Bu telefonlarla, kötücül yazılımlar da akıllandı. Geleceğin savaşlarının önemli bir kısmı siber ortamda, bilgisayarda olacak.”

Türkiye’yi kamu yönetimi tarafında siber güvenlikle en erken çalışma yapan ülke olarak tanımlayan Acarer, bir eleştiri daha yapmadan geçmedi: “Tatbikatlar da yaptık. Ama buna yurtiçinden değil, dışarıdan katılım oldu. Oysa siber saldırıların zararı her geçen gün artıyor.” İçerik tüketiminin artması ile güvenliğin de önem kazandığına değinen Acarer, e-alışveriş başlığında kişisel verilerin paylaşımı konusunda da şu eleştirileri yaptı:

Yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz

“Kişisel verilerin işlenmesi ve bunun geleceğin ticaretinde değerlendirilmesi söz konusuyken, bu konuda insanlar farklı düşünüyor. Anayasa Mahkemesi’nde iptal olan teklifimiz bunun bir örneği. Kişisel veriler saklanıyor, paylaşılıyor. Bu geleceğin gerçeği ve önemli olan kontrollü kişisel verilerin paylaşımı. Anayasa Mahkemesi iptal kararı alarak bu yapıyı Türk şirketlerine kapattı. Ama yabancı arama motorları rahat. Geleceğin trendi e-ticaret ve biz de yeniden bir düzenleme yapıyoruz. STK’lar da bunu desteklemeli. STK’lar da bu yapıyı tartışmalı. Aksi halde meydan yabancılara kalıyor.”

Acarer’e göre, baz istasyonu kaldırılmasını isteyenler var ama bu yapılırsa M2M nasıl yapılır? Bu tepkiye karşılık, herşeyin mobilize ilerlediğine dikkat çeken Acarer, “Konulara duygusal yaklaşmamak gerek. Aksi halde 2-3 yıl sonra bu altyapı çökecektir” dedi.

Siber saldırılarda yüzde 216’lık artışa dikkat çeken Acarer, Tansu Yeğen’e de seslenerek, “Türkiye’de üretim ve Ar-Ge merkezi olmamasını eleştiriyorum” dedi. “Türk milleti Ar-Ge için çok uygun nitelikte” yorumunu yapan Acerer ekledi: “Burada bir merkez açarsanız, Samsung’un en verimli merkezi olur.”

BThaber’in de basın sponsoru olarak yer aldığı Bilişim Zirvesi ile ilgili ayrıntılı içerikleri önümüzdeki sayımızda bulabilirsiniz.

Bilişim teknolojileri perakende sektörünün dinamiklerini değiştiriyor

Bilişim Zirvesi’14 kapsamında Kategori Mağazacılığı Derneği tarafından düzenlenen ‘Perakende BT Roundtable ve Sempozyumları’ KMD BT, IT, finans ve pazarlama uzmanları ile tedarikçileri bir araya getirdi.

İki gün süren etkinliğin ilk gününde perakende sektöründeki e-devlet uygulamaları masaya yatırılırken, ikinci gününde sektör yetkilileri tarafından Mega Trendler ve Teknolojik İlerleme, Dijitalleşme ve Toplam Perakende, Dünya ve Türkiye’de e-Ticaret başlıkları altında oturumlar gerçekleştirildi. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın da katılımıyla gerçekleşen panellerde yeni nesil ödeme sistemleri, e-fatura, e-defter, vergideki e-dönüşüm ile yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ve teknolojideki gelişmelerin perakende sektörüne olan etkileri tartışıldı.

“e-fatura ile aylık 10 milyon TL’lik maliyetten kurtuluyoruz”

e-Fatura’nın ilk etapta oldukça eleştiri aldığı fakat geçiş sürecinin ardından faturalama süreçlerinde beklenenin üzerinde talep gördüğünü belirten Gelir İdaresi Başkanlığı e-Defter ve Belge Yönetimi Şube Müdürü Engin Uysal, aylık ortalama 10 milyon e-fatura kesildiğini belirtti. “Bir faturanın ortalama maliyetini 1 TL olduğunu düşünürsek ayda 10 milyon adet e-fatura ile Türkiye, 10 milyon TL’lik maliyetten kurtuluyor. Kesilen 10 milyon adet faturanın ekonomik büyüklüğü ise 100 milyar TL’nin üzerinde” şeklinde konuşan Uysal, e-faturaların iadeli taahhütlü olarak gönderildiğini ve faturanın gönderiminin ardından faturanın teslim edilip edilmeğini tespit etmenin saniyeler sürdüğünü ifade etti.

PricewaterhouseCoopers Denetim Hizmetleri Ülke Lideri Adnan Akan ve Perakende ve Tüketiciye Yönelik Ürünler Sektörü Denetim Lideri Gökhan Yüksel ise etkinliğin ikinci gününde gerçekleştirdikleri sunumda Dünyadaki Mega Trendler başlığı altında, dijitalleşme ve teknolojik ilerlemenin perakende sektörüne olan etkilerini paylaştılar. Dünyadaki beş mega trendi; Demografik Değişim, Global Ekonomik Güçteki Değişim, Hızlanan Şehirleşme, İklim Değişimi ve Sınırlı Kaynaklar ve Teknolojik İlerleme olduğu belirtilen sunumda, teknolojideki gelişmelerin önümüzdeki beş yıl içinde iş modellerini tamamen değiştireceği vurgulandı.

Açık kaynak kamuda yaygınlaştırılacak

Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Konferansı, 30 Eylül tarihinde ICT SUMMUIT NOW - Bilişim Zirvesi’14 kapsamında; Alternatif Bilişim Derneği, Linux Kullanıcıları Derneği, ‘Open Source Initiative’ desteğiyle düzenlendi. Konferansa katılan Kalkınma Bakanlığı Kalkınma Araştırmaları Merkezi Başkanı Emin Sadık Aydın, Bilgi Toplumu Stratejisi ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ( AKKY ) hakkında bilgi verdi.  Aydın, açık kaynak konusunda söylediklerimizin ötesinde yapmamız gerekenler olduğunun altını çizerek AKKY'nin faydalarını şöyle aktardı: “AKKY, toplam sahip olma maliyeti, birlikte çalışabilirlik, güvenlik, performans, firma bağımsızlığı sağlıyor. Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’nda da AKKY yer alıyor; kamuda AKKY teşvik ediliyor. Bu bir politika. Bu noktada ekosistem kurgusu yapıyoruz ve ekosistemi geliştirmek istiyoruz.”

Açık kaynağa yatırım: 16,3 milyon TL

Aydın, stratejide ‘Eylem’ başlığı altında; AKKY Çalışma Grubu oluşturulmasının ve kamuda bu stratejinin belirlenmesinin yer aldığını belirterek şu eklemeleri yaptı:  “AKKY ürünlerinin desteklenmesi, güvenliğin artırılması, PARDUS’un kamuda yaygınlaştırılması ve özel sektör ekosisteminin oluşturulması hedefleniyor. Kalkınma Bakanlığı penceresinden Türkiye’deki PARDUS faaliyetlerine bakacak olursak pek çok proje yer alıyor. TÜBİTAK Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Projesi bunlardan biri. 2008’den bu yana PARDUS’a dalgalı bir tahsilat var; toplam yatırım miktarı 16,3 milyon TL.”

AKASYA Projesi geliyor

Konferansa katılan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Yüce, ‘Açık Yazılım ve Özgür Dünya için Eğitim’, Mili Eğitim Bakanlığı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdür V. Dinçer Ateş, ‘Eğitimde FATİH Projesi ve Teknoloji Kullanımı’, TÜRKSAT Fatih Projesi EBA Market Ekip Lideri Mustafa Musa Ülker, ‘Milli Eğitimde Açık Kaynak Kullanımının Avantajları; FATİH Projesi ve Açık Yazılım’ sunumlarını gerçekleştirdiler. Moderatörlüğünü LKD Üyesi ve Profelis Bilişim Danışmanlık Yönetici Ortağı Türker Gülüm’ün yaptığı ‘Kamuda Birlikte Çalışabilirlik, e-Devlet için Açık Kaynak Sistemlerinin Önemi” paneline de TÜBİTAK ULAKBİM, PARDUS Proje Yürütücüsü Abdullah Erol, İSKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı Çetin Çibuk, TÜRKSAT e-Devlet ve Bilgi Toplumu Direktörü Murat Çolak, SSM Tedarik Yönetimi Daire Başkanı Süreyya Yiğit katıldı.  Erol panelde, “PARDUS’a sürdürülebilir bir yapı ve model ile başlamak gerekiyordu. Dünyadaki modelleri, bizim anlayışımıza göre modellememiz, değiştirmemiz gerekiyor. Yarına bakmak şart. AKASYA adlı bir proje başlatıyoruz” dedi. Çibuk da İSKİ’de PARDUS kullanarak kabiliyetlerini farkettiklerini ve geliştirdiklerini vurguladı.

 

 
ETİKETLER : 991

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics