Bilişim Dünyası 29 ARALIK 2014 / 10:42

Sektör yüzde 11-15 arasında büyüdü

TÜBİSAD’ın 2014 yılını değerlendirdiği açıklamasında, sektörün Türk Lirası bazında büyüdüğünü belirtilirken donanım alanında uzun süre sonra düşüş gözlendiği vurgulandı.

TÜBİSAD, 2014 yılı için büyüme ve pazar büyüklüğü verileri ile ilgili net rakamları 2015 yılının Nisan ayında yayınlayacağı sektör raporu ile açıklayacağını duyurdu. Yine de dernek üyelerinden alınan bilgiler doğrultusunda yapılan değerlendirmelerle ilgili bilgiler veren dernek, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü’nün 2013 yılında 61,6 milyar olan hacminin 2014 yılında Türk Lirası bazında yüzde 11 ile yüzde 15 arasında bir büyüme gerçekleştirmesi beklendiği bilgisini verdi.

Ürünlerin büyük bir bölümünün ithalata dayalı olması nedeniyle Türk Lirası’nın Amerikan Dolar’ı karşısında değer kaybının sonucunda ithalat hacminin 2013 yılı ile aynı seviyede seyreden bir performans göstereceği öngörüsünde bulunuldu.

TÜBİSAD’ın açıklamasında, 2015 yılına dair makroekonomik tahminler doğrultusunda;  Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü’nde temkinli bir büyümenin olacağı ve yılın ikinci yarısında, özellikle seçim sonrasında bir hızlanma görüleceği tahmini yer aldı.

Yasaklar yabancı yatırımcıları olumsuz etkiledi

2014 yılını genel olarak değerlendirecek olursak özellikle ABD’den başlayarak son birkaç yıldır BT gündemini işgal eden Bulut Bilişim pazarı, küresel olarak gelişme kaydettiği gibi Türkiye pazarında da etkisini gösteriyor. 2014 yılı başında şirketlerin BT’ye ayırdıkları bütçelerle ilgili pozitif hava, yılın devamındaki gelişmeler neticesinde yavaşladı. TÜBİSAD’ın verdiği bilgilere göre, 2014 yılındaki önemli başlıklar şu şekilde sıralandı:

•      Veri Merkezi ve felaket kurtarma alanlarında yatırımlar gerçekleşti.

•      BT Hizmetleri büyüdü ve dolayısıyla yatırımların da devam ettiği bir alan oldu. Böylece Donanım ağırlıklı olan genel pazar yapısında dengeli bir dağılıma geçme konusunda adımların atıldığı bir tablo sergilendi.

•      Dünya genelinde PC’lerin tekrar adetsel ve hacimsel ağırlık kazandığı ve tabletlerin yavaşladığı bir dönemde, Türkiye’de akıllı telefon ve tabletler satıcı firmalar açısından PC’lerdeki gelir düşüşünü azaltan bir etki yarattı.

•     You Tube ve Twitter yasakları; yabancı yatırımcılar üzerinde olumsuz etkiye neden oldu.

Donanım pazarında düşüş görüldü

Genel olarak bakıldığında ise toplam donanım pazarının üçüncü çeyrekte adet bazında yaklaşık yüzde 1 küçüldüğünü ve kurumsal alanda dolar bazında uzun yıllar sonra ilk kez yaklaşık yüzde 5 azaldığı görüldü.  2014 yılındaki seçimlere kadar kamuda çok fazla hareket olmaması ve sonrasındaki dönemde de görev değişiklikleri doğal olarak kamu yatırımlarını olumsuz etkiledi.

Bireysel tüketici tarafında ise satın alma talepleri büyümeye devam etti. Ana ürün gruplarına bakıldığında taşınabilir PC ürünlerinde bir miktar küçülme yaşandı, masa üstü bilgisayarlarda ise bir önceki yıla göre aynı seviyenin korunduğu söylenebilir.  Tablet ürünlerinde ise bir önceki yıla göre az da olsa bir büyüme gerçekleşti. Akıllı cep telefonu ürünlerinde yaklaşık yüzde 15 büyüme kaydedildi.

Telekomünikasyon Sektörü, bir önceki yılın üçüncü çeyrek dönemine göre elde ettiği ciroyu yüzde 25,1 artırdı, toplam ciro ise 2014 üçüncü çeyrek itibarıyla, önceki yıla göre yüzde 2,1 büyüme gösterdi.
ETİKETLER : 1002

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics