Bilişim Dünyası 15 HAZİRAN 2015 / 11:02

Sektörel çözümler için çalışacak

Epson’ın akıllı gözlüğü Moverio BT-200 Türkiye pazarında da yerini aldı. ‘Artırılmış gerçeklik’ temel alınarak tasarlanan BT-200’ün dahili kamerası, jiroskop, GPS ve diğer sensörler, yazılımın hareketleri ve çevredekileri imkan sunuyor. Android üzerinde çalışan BT-200, güçlü bir geliştirici topluluğu tarafından desteklenen MoverioApps Market'te bulunan sayısız uygulamaya erişim olanağı da sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl küreselde satılmaya başlanan gözlüklerin, iş ortakları ile çalışmalar sonunda Türkiye pazarına hazır hale geldiğini söyleyen Epson Türkiye Müdürü Sevil Kanat, “GFDS ve HangaarLab yazılım geliştirdiler. Biz de farklı çözümlerimizle müşterilere gitme imkanı bulduk” dedi. Birçok alanda yeni yazılımların olacağı bilgisini de veren Sevil Kanat,  “BT-200’de ana hedefimiz eğlence odaklı, günlük kullanımdan ziyade, farklı sektörlere özel çözümler sunmak, yazılım firmalarıyla gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri ile ana kullanımda sağlıktan eğitime, turizmden güvenliğe ‘sektörlere özel’ çözümlerde yer almak” dedi. Epson Türkiye Video Projektör Ürünleri Satış Yöneticisi Mustafa Akmaz da gözlük hakkında şu detayları paylaştı:

“Moverio BT-200, teknolojisi ve geliştirilen özel yazılımlarla yurtdışında ciddi talep görüyor. Güvenlik sistemleri, mimarlık, sağlık ve endüstri ise ana sektörler. Örneğin BT-200 kullanan bir mühendis, arızanın nerede olduğunu ve ne şekilde tamir edileceğini ekranda adım adım görüyor. Bu yönüyle Moverio BT-200’ün kullanım alanı sınırsız. Sadece nerede kullanmak istediğinizi saptayıp, geliştirilen uygun yazılımı gözlüğe entegre etmeniz yeterli. Türkiye’de bir süredir birçok yazılım üzerinde çalışıyoruz. İki ana iş ortağımız var: GFDS ve HangaarLab. Mayıs ayında düzenlenen IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda zırhlı kara araçlarında kullanılmak üzere bir çözüm sergiledik. Bu sektör açısından bu, önemli bir çözüm. Birçok sektör ve kurum için gelen talepler doğrultusunda yeni çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

İlk adım olan BT-100’ün ardından ertesi yıl BT-200’ün pazara sunulduğunu, 19 milyon dolarlık bir pazara doğru ilerlediklerini vurgulayan Mustafa Akmaz, 2,5 milyar dolarlık bir pazarı oluşturan artırılmış gerçekliğe de dikkat çekti. Kullanıcıların MoverioApps Market’ten yüzlerce ürün indirebileceğini söyleyen Mustafa Akmaz, ‘tabletlerin göze uygulanmış hali’ olarak tanımladığı bu üründe yakında yüz tanıma özelliğinin de olacağını vurguladı.

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics