Bilişim Dünyası 16 OCAK 2014 / 13:04

Sektörün de fikri alınmalı

Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile ilgili bir açıklama yaptı. Düzenlemenin bu hali ile telekomünikasyon sektöründeki KOBİ’leri zor durumda bırakacağına değinilen açıklamada, yapılacak düzenlemelerde pazar koşullarının ve işletmeciler arasındaki farkların da dikkate alınması gerektiğine dikkat çekildi. TÜTED açıklaması şöyle:

 

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 31.12.2013 tarih ve 288868 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz.” hükmü getirilmiştir.

Düzenleme bu hali ile, temsil ettiğimiz telekomünikasyon sektörünün önemli kısmını oluşturan küçük ve orta ölçekli satıcıların ve bayilerin mağduru olacağı; kayıtdışı ticareti, cihaz kaçakçılığını ve gizli tefeciliği tekrar gündeme getirecek şekilde amacının dışına çıkan bir kısıtlamaya yol açacaktır. TÜTED olarak, yapılacak düzenlemelerde, mevcut pazar koşulları ve işletmeciler arası farklılıkların da dikkate alınmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz.

Günümüzde iş ve sosyal yaşamımızın önemli ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından olan Mobil Telekomünikasyon, Türkiye ekonomisinde tüm sektörlerde kaldıraç etkisi yaratan en etkin role sahip teknolojilerden biridir. Bu nedenle sektörün sorunlarına ve ihtiyaçlarına yönelik geliştirilecek tüm çözümler yalnızca sektörün değil, ülkelerin kalkınmasına olumlu yönde katkıda bulunacak ve tüm ekosistemi olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle gelişen teknolojiler ile pazarın koşulları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak düzenlemelerin etkinliğinin gözden geçirilmesi önemlidir.

Düzenlemeyi hazırlayan ve yürürlüğe alacak olan otoritelerden talebimiz, genel ekonomiye önemli bir çarpan etkisi ile hizmet veren sektörümüzü olumsuz yönde etkileyecek bu düzenlemenin tekrar gözden geçirilmesi ve taksitlendirmenin makul seviyelerde tutularak, telekom sektörünü etkileyecek bu kararın uygulamasında sektörümüzün geribildirimlerinin dikkate alınmasıdır.”
ETİKETLER : TÜTED

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics