Bilişim Dünyası 22 EYLÜL 2014 / 10:48

Serbest yazılım geliştiricilere ulaşılacak

Web tabanlı tek program üzerinden farklı yazılım teknolojilerinde kaynak kod üretimi imkânı veren ‘Pyronome' ile ortalama yazılım geliştirme süreçlerinde harcanan maliyet ve zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor.

2004 yılından beri web teknolojileri alanında hizmet veren, Bilkent Cyberpark'ın bünyesinde çalışmalarını sürdüren Sanpark, geliştirdiği modelleme dili ‘Modo’ ve yazılım geliştirme platformu ‘Pyronome'la yazılım alanına dikkat çekici yenilikler kazandırıyor. Sanpark Kurucu Ortağı Aykut Aydınlı, “Sanpark olarak birçok kamu ve özel kuruluşa web teknolojileri alanında çözümler sunduk. Bu çözümler arasında; kişisel ve kurumsal içerik yönetim sistemleri (CMS), web tabanlı müşteri ilişkileri yönetim sistemleri (CRM) ve e-ticaret sistemleri yer alıyor. Web tabanlı tek program üzerinden farklı yazılım teknolojilerinde kaynak kod üretimi imkânı veren ‘Pyronome', ortalama yazılım geliştirme süreçlerinde harcanan maliyet ve zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlıyor. Platform, temel seviyede yazılım bilgisine sahip olan herkesin kolaylıkla yazılım geliştirmesine olanak tanıyor. Ufak çaplı projelerin yanı sıra büyük ölçekli ve ciddi birikim gerektiren yazılımların da geliştirilebileceği platformla üretilen yazılımlar ücretsiz olarak sağlanan test sunucularında internet üzerinden test edilebiliyor” dedi. ‘

Pyronome'un sağladığı araçlar sayesinde herhangi bir geliştiricinin başlattığı bir yazılım projesine sonradan başka yazılımcıların kaldığı yerden devam edebildiğine dikkat çeken Aydınlı, “Kendi uygulamalarını da ekleyebiliyorlar. 3 veya 4 saat içinde ciddi yazılımlar geliştirebileceğiniz platformu dünyadaki tüm rakiplerinden ayıran özelliği ise tüm yazılım teknolojilerine uyumlu olması. ‘Pyronome'la birlikte geliştirilen modelleme dili ‘Modo'yu yazılım sektörüne küresel çapta kazandırmayı hedefliyoruz. Öncelikli olarak ABD, Avrupa ve Hindistan'daki serbest yazılım geliştiricilerine ulaşmayı planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Hedef kaliteli yazılım çözümleri sunmak

‘Pyronome’un yazılım sektörü için temel bir yazılım geliştirme aracı olmak üzere tasarlandığını yineleyen Aydınlı, “Bununla birlikte farklı yazılım teknolojileriyle kullanılabildiğinden yazılımın olduğu her sektör ve pazarda değerlendirilebilecek. İlk olarak ‘Pyronome'un sunduğu çözümler web teknolojileri alanında yoğunlaşmıştı. İlerleyen süreçte, mobil, mikroişlemci programlama ve oyun programlama alanları için özelleşmiş çözümler sunmayı planlamaktayız” dedi.

Aykut Aydınlı son olarak, “Sanpark'ın temel hedefi erişilebilir, esnek ve kullanışlı, başka bir deyişle ‘kaliteli’ yazılım çözümleri sunmak. Bu nedenle yazılım geliştirme süreçlerinde maliyet unsuru oluşturan süreçlerin verimliliğini artırmayı hedeflendi. Böylelikle daha ucuz, hızlı ve esnek yazılımlar üretilebilecek. Şu anda ve gelecekte bu temel hedef doğrultusunda ürün ve hizmetler sunacağız” açıklamasını yaptı.

 
ETİKETLER : 989 Sanpark

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN