Bilişim Dünyası 04 EKİM 2015 / 22:43

Serini ve soğuğu kontrol akıllanıyor

Türkiye’de iklimlendirme sektöründe tüketici davranışlarında değişiklikler, pazarı da şekillendiriyor. Buna göre, yaz döneminde klima pazarındaki hareketlilik, pazarın dinamizmini gösterirken, tüketicinin tercihini daha akıllı ve daha çevreci cihazlardan yana kullandığını ortaya koyuyor. Pazarda enerji verimliliği yüksek inverter split klimaların payı yüzde 30’lara ulaşırken, akıllı göz, nemi dengeleyen, haftalık programlanan, sessiz çalışan, cep telefonu, tablet gibi çevrimiçi ortamlardan kontrol edilebilme gibi özellikler barındıran cihazlara ilgi artıyor. Soğutma sektöründe bu tercihler öne çıkarken, ısıtma pazarında da benzer bir eğilim var. Bunun sonucunda tasarruf sağlayan yoğuşmalı kombilere talep artarken, yine klimalar gibi akıllı özellikler içeren cihazlar da tercih ediliyor.

Mevzuattaki değişimlerin payı büyük

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder’e göre, akıllı iklimlendirme çözümleri ile birlikte sektörde olumlu bir değişim söz konusu. Bir yandan mevzuattaki iyileşmeler, bir yandan tüketici eğilimlerinin iklimlendirme sektörüne ivme kazandırması, pazarda değişimi sağlıyor. Hasan Önder, tespitlerini şöyle sıraladı:

"Eskiden mevsime göre hareket eden bir iklimlendirme sektörü vardı. Bugün ise yine mevsime göre artan talebin, temel ihtiyaçların yanı sıra teknolojinin sunduğu kolaylıkları da barından cihazlara yöneldiğini görüyoruz. Özellikle enerji verimliliği, tasarruf gibi konularda bilinçlenen tüketici, artık sadece klimanın satış fiyatını değil, sonradan ödeyeceği faturaların tutarını da dikkate alıyor. Bilinçli tüketicinin pazara nasıl yön verdiğini gözlemleyebildiğimiz en iyi alan split klimalar. Geçen yıl yürürlüğe giren Sezonsal Verimlilik Kriterleri’ne göre 2016 yılından itibaren Türkiye’de ‘inverter olmayan’ klima üretilmeyecek. Hem mevzuat hem bilinçli tüketici sayesinde ‘inverter olmayan’ klimalar zamanla yok olacak. İklimlendirme sektöründe bir değişim de kullanıcıların ‘akıllı’ cihazlara ilgisi. Eskiden sadece fiyat duyarlılığı olan kullanıcı, şimdi alacağı klimanın ekstradan hangi özelliklere sahip olduğunu soruyor, araştırıyor. Bu konuda enerji verimliliği birinci sırada ve bunu sessiz çalışma, programlanabilme, nem dengesi, akıllı göz gibi konfor artırıcı özellikler izliyor.”
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN