Bilişim Dünyası 21 OCAK 2013 / 08:13

Sermayeye eşit erişim

Dünyanın en büyük melek yatırımcı ağı Keiretsu Forum’un İstanbul Şubesi, KAGİDER’le (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) ortak olarak KAYAK (Kadın Yatırım Kolu) ile ilk etkinliğini 11 Ocak’ta Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. Etkinlikte melek yatırımcılık konusundaki uygulamalar ve özellikle kadın girişimcilerin desteklenmesi üstüne fikirler paylaşılırken, melek yatırımcılık kavramının Türkiye’deki gelişimi de ele alındı.
Etkinliğin açılış konuşmasını Keiretsu Forum İstanbul Genel Müdürü Aslı Gözören yaparak, melek yatırımcılığın tanımını ve Keiretsu yapısı hakkındaki detayları katılımcılarla paylaştı. Gözören, İstanbul şubesinin geçtiğimiz yıl Eylül ayında kurularak, bu yapının Avrupa’da 5’inci ve en yeni halkası olduğunu belirtti. KAGİDER Başkan Yardımcısı Selma Akdoğan da, dernek yapısı hakkında bilgileri katılımcılarla paylaşarak, “Hedefimiz; kadın girişimciliğini, sosyal ve ekonomik hayata katılımı artırmak” dedi. Kamu ve özel sektörle birlikte, kadınlara yönelik yaptıkları çalışmalardan detaylar veren Akdoğan, “Kadın girişimciliğini destekliyoruz, müthiş iş fikirleri var, ama bunları hayata geçirecek maddi kaynaklar sınırlı” eklemesini yaptı. Kadın girişimcilerin sermayeye erişimi konusunda birçok bakanlıkla proje odaklı çalıştıklarını belirterek, Türkiye’de yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) kapsamında melek yatırımcılığın da düzenlemede yerini aldığını ifade eden Akdoğan, “Keiretsu Forum İstanbul ile, iş fikri olanları ve destek yapılarını biraraya getireceğiz ve bunun için kadın girişimcileri biz önereceğiz” dedi.

Girişimci ve yatırımcı arasında kapsamlı paylaşım
Etkinlikte Keiretsu Forum Uluslararası Başkanı Judy Iglehart da melek yatırımcıların rolünü ABD’deki örneklerinden yola çıkarak anlatırken, seviye ve aşamalardaki destek miktarları konusunda örnekler paylaştı. “Risk sermayesi, melek yatırımcıdan sonra gelir” hatırlatmasını yapan Iglehart, şunları söyledi:
“Birçok kadın, girişimciliği ve finans kaynaklarına erişmeyi bilmiyor. Bilinçli kadın sayısını artırmak, kadın girişimcilerin sesini duyulur kılmak önemli. Keiretsu yatırımcıları 4-6 yılı kapsayan, uzun vadeli yatırımcılar ve kendi paraları ile yatırım yapıyor, bu esnada girişimcilerle rehberliklerini ve deneyimlerini de paylaşıyorlar. Yatırıma karşı yüksek getiri bekliyorlar ve risklerin de bilincindeler. ABD’de melek yatırımcı grubu çoktur. Bu tabloda küresel bazda kadın girişimci sayısını artırmak hedefimiz.”
ETİKETLER : Sayı:905
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN