Bilişim Dünyası 07 KASIM 2010 / 18:00

Servis sağlayıcı yaklaşımı gelişiyor

Şirket, artık müşterilerine donanım satmaktan öte, bir ürün satıcısının yanı sıra birer servis sağlayıcı olarak yaklaşmayı amaçlıyor. 2011 itibariyle bu stratejisiyle faaliyetlerine devam edecek şirket, uzun soluklu birlikteliklerin önünü açmayı hedefliyor.  VeriFone Türkiye Özel Çözümler Grup Satış Müdürü Ayhan Erdoğan, 2010 yılını varolan müşterilerin ek taleplerini karşılayarak geçirdiklerini, ayrıca İgdaş, KVK gibi önemli projeleri de aldıklarını anlattı. Bankacılık dışı projelerde pazar paylarının yüzde 90’u bulduğunu, bunun ana sebebinin de Türkiye’de bankacılık dışı sektörlerde bir müşterinin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olduklarını belirten Erdoğan, “Türkiye’de artık şirketler tek bir yerden tek bir noktadan uçtan uça çözüm ve hizmet almak istiyor. Biz de sektörlere hatta sektörlerdeki müşterilere özel çözümler sunuyoruz.  Kendi ürünlerimizi müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik dönüştürebiliyoruz. Bu projeler yurtdışında da ilgi gördü. Örneğin Marshall için geliştirdiğimiz barkod okuyuculu POS’u İtalya, Hindistan ve Brezilya’ya gönderdik. Dışarıya bilgi birikimi ve teknoloji ihraç eder durumdayız” dedi.

Yenilikçi projeler devam ediyor
Son dönemdeki projeler hakkında bilgi veren Erdoğan, Telpa’nın elektronik sektöründeki ilk müşterileri olduğunu, Telpa’nın Ortak POS’ta tercihinin VeriFone olduğunu dile getirdi. VeriFone tarafından sunulan Ortak POS uygulaması ile Telpa, müşterilerine kredi kartı ile yapılan ödemelerde kolaylık sağlarken bayi ağını tek bir merkezden yöneterek satışlarını da kontrol edebiliyor. Projede, VeriFone’un üzerinde 40 banka uygulamasını aynı anda çalıştırılabilen yeni masaüstü POS terminali VX 520’yi tercih eden Telpa, tüketicilerine sisteme dahil bankaların özel kampanyalarını sunabiliyor. Erdoğan, “Telpa, bu projeyle büyük bir adım attı ve şirketlerin elektronik ödeme sistemlerini kullanarak neler yapabileceğine güzel bir örnek oluşturdu. Türkiye’de 7 banka uygulamasını çalıştırabilen ilk ortak POS projesi bu oldu. Tekstil sektöründe Altınyıldız projemiz gerçekleşti. Tekstil sektöründe sadakat uygulamalarını kendi kartıyla yaptığı kampanyalarla işleten tek şirket Altınyıldız oldu” dedi.

“Şirket satın alımları devam edecek”

Ayhan Erdoğan’a göre, 2011’e de damgasını yine sadakat uygulamaları vuracak. Ulaşım projeleri  artacak. Pre-paid özellikli uygulamalar çoğalacak. Önümüzdeki beş yılık süreçte şehir kartına geçmemiş büyükşehir ve büyük ilçe belediyesi kalmayacak. VeriFone’un bu konuda ciddi hazırlıkları var. Erdoğan, 2010 içinde de VeriFone’nun şirket satın almalara devam ettiğini, büyümeyi hem organik hem inorganik olarak yürüttüklerini açıklarken, kısa bir dönem içinde yurtiçinde ve yurtdışında şirket satın alacaklarını, Türkiye’de iki şirketle görüşmelerin sürdüğünü anlattı.
ETİKETLER : Sayı:795

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics