Bilişim Dünyası 30 ARALIK 2012 / 10:00

SES Astra uydularıyla TRT Türk Sahara Afrikası’na, yerel kanallar Avrupa’ya taşınıyor

52 sabit yörüngeli uydudan oluşan küresel filosu ile dünyada tanınan SES, TRT’yi Sahara Afrikası’na, yeni uydusu Astra 5 ile yerel kanalları Avrupa’ya taşıyor.

Yaklaşık iki sene önce Türkiye pazarına giren uydu operatörü SES Astra Global Uydu Operatörü Türkiye ve Avrupa Ülke Müdürü Ahmet Eren’le; SES’in yeni Türkiye projelerini ve sektöre getirecekleri yeni teknolojileri konuştuk.
“Türkiye pazarında Astra olarak biliniyorduk, 2007 yılında 31,5 doğu derecesinde bir yörünge açtık ama Türkiye’yi tam olarak kapsayan bir uydumuz yoktu. Türkiye 18 milyon haneyle Avrupa’nın en büyük pazarlarından birisi olduğundan ve bu yörünge Türkiye’yi de kapsadığından biz de Türkiye ile yakından ilgilenmeye başladık” sözleriyle SES’in Türkiye pazarına girişini özetleyen Eren, Türkiye’deki çalışmaları ile ilgili şunları söyledi:
“2011 yılında Çamlıca’dan televizyon ve radyo kanallarının yayınlarını uyduda yapmaya başladık. TRT’yi 100 milyon haneye ulaşan Avrupa’ya uydusuna taşıdık. TRT Türk kanalının ve Türkiye’nin Sesi Radyosu’nu TRT ile yaptığımız yeni anlaşma ile Sahara Afrikası’na taşıyoruz.”

Astra 5B uydusu ile Avrupa’ya ulaşım
Eren’e göre, SES, örneğin İstanbul’da yaşayan hemşerilerine ulaşmak için uydu yayınına çıkma konusunda istekli olan yerel kanalları uyduya taşıyor: “Yerel kanallarla ilgili ilk deneme yayını Tokat’ta gerçekleştirdik. Mersin, Burdur’dan yerel kanallar ve Karadeniz Bölgesi’nden Kaçkar TV gibi kanalları uydu yayınına taşımaya devam ediyoruz. Dolayısıyla daha önce analog yayın yapan yerel kanalları uyduya taşıyarak hem sayısallaştırıyoruz, hem de kapsama alanlarını genişleterek daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlıyoruz. 2013 yılının üçüncü çeyreğinde yine aynı yörüngeye Astra 5 B uydusu ile yaklaşık 300 milyon dolarlık yeni bir yatırım yapacağız. Bu yeni uydu ile yerel kanallar Almanya gibi Türklerin yoğun olduğu Avrupa ülkelerine ulaşabilecekler. Uydu sektörü Türkiye’de doygunluğa ulaşmış seviyede, biz bu yeni yatırımımızla birlikte sektöre hareket getirmeyi hedefliyoruz.”
Eren, Türkiye’de 18 milyon hanenin 10 milyonunun uydu alıcısına sahip olduğuna, sinyallerini uydudan alan kablolu TV ve IPTV’yi de sayarsak Türkiye’de uydu yayıncılığının çok geliştiğine dikkat çekti ve ekledi: “Türkiye yayıncılık anlamında da çok gelişmiş. 26’sı ulusal 300 tane kanal yayın yapıyor. Akdeniz Bölgesi’nde İtalya, Türkiye, İspanya gibi ülkeler bölgesel yayıncılık konusunda başta gelen ülkelerdir.”

Türk yayınları küresel pazarda rakiplerinin gerisinde kalıyor
Yabancı yayınların dünyadaki izlenme oranlarına baktığımızda daha çok bölgesel yayın yapan Türkiye’nin küresel anlamda geri kaldığını vurgulayan Eren, “ABD küresel yayıncılık konusunda başı çekiyor; Türkiye’de de CNBC-E, Cartoon Network gibi kanallar oldukça izlense de Türkiye’den Avrupa’da, ABD’de bu kadar izlenen İngilizce ya da başka dillerde yayın yapan Türk yayını yok. Sadece Doğan TV’nin Romanya’da bir yatırımı var” dedi.

Sat>IP teknolojisi ile aynı evin içinde farklı cihazlardan uydu yayını olanağı
Eren, gelecek projeleri ile ilgili şunları söyledi: “Dünyada 6 bin kanallı televizyon yayınımız var. HD yayından sonra 2013 yılında Avrupa’da ilk defa Ultra HD yayını da yapacağız. 3-5 sene içinde HD demode olacak ve Ultra HD yayınları yayılacak. Bir başka yenilik ise Sat>IP dediğimiz, uydu yayını hane içinde dağıtan teknoloji. Evin içinde iPad’inizde, iPhone’unuzda, televizyonunuzda, dizüstü bilgisayarınızda 8 kanala kadar uydu yayını izlemenize olanak tanıyor. Aynı evin içinde farklı kanalları farklı cihazlardan izleyebiliyorsunuz. Bu teknoloji aslında uydu sinyalini iPad’e, iPhone’a indirmek anlamına geliyor. 2013 yılında Almanya’da ticari olarak uygulamaya geçecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN