Bilişim Dünyası 14 KASIM 2015 / 11:33

Seyyahlar, kişiselleştirilmiş teklifler peşinde

Turizm ve seyahat sektörü odaklı Amadeus Bilgi Teknolojileri Grubu adına araştırma şirketi Frost & Sullivan tarafından hazırlanan “Geleceğin Gezgin Grupları 2030: Seyahati daha cazip hale getirmek” raporu; havayolu şirketleri ve seyahat firmalarının, bireylerin değişen talep ve ihtiyaçlarına uyum sağlaması adına önemli bilgiler içeriyor. Buna göre, kişiselleştirilmiş satın alma deneyimi, seyahat sektöründe gittikçe önem kazanıyor. Bu çalışma, Future Foundation’ın yayınladığı ve 2030 yılı itibarıyla ortaya çıkacak yeni altı gezgin türünü tarif eden “Geleceğin Gezgin Grupları 2030: Yarının gezginini anlamak” raporunun da devamı niteliğinde.
 
Kanallar çeşitlilik kazanıyor
Araştırma, havayolu şirketleri ve tamamlayıcı hizmet sağlayıcıların daha etkili satış stratejileriyle yolcuların isteklerine nasıl daha iyi cevap verebileceklerini ele alırken, yolcu verilerinin daha iyi değerlendirilmesi, yeni teknolojiler ve giderek artan satış kanalları sayesinde 2030’a dek seyahat sektörünün nasıl değişeceğini gösteriyor. Rapora göre, kişiselleştirilmiş ürün ve hizmet paketleri, seyahat sağlayıcı ile yolcu arasında kesintisiz iletişim ve sorunsuz satın alma süreci, geleceğin yolculuk tecrübesini de şekillendirecek.
Bununla beraber ortaya çıkacak satış kanalları da daha kapsayıcı bir tecrübe sunan, keşif amacıyla kullanılacak, akıllı telefon, tablet, sanal gerçeklik gibi yapıları içeren “ilham” kanalları ve özet içerikle satın almaya odaklanan, akıllı saat, sanal gerçeklik gözlüğü ve hizmet robotları gibi araçlarla “enformasyon” kanalları olarak ikiye ayrılıyor. Bu gelişmeler ışığında veri; havayolu şirketlerinin en önemli kaynağı haline gelirken, en iyi veri toplayan ve bu verileri en iyi şekilde kullanan şirketler de rekabette öne çıkacak.
Amadeus Havayolu BT Stratejik Pazarlama Direktörü Robert Sinclair-Barnes, “Yolcuların talepleri ve satın alma davranışlarının evrimini anlamak, havayolu şirketleri ve diğer seyahat firmalarının yeni nesil yolculara daha iyi hizmet sunmalarına yardımcı olacak” derken, Frost & Sullivan Baş BT Danışmanı Lawrence Lundy de, “Şirketler, ‘seyahat’ satan firmalardan müşterilere ‘deneyim’ sunan kurumlara dönüşmek için stratejiler geliştirirken, yeni nesil yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak satın alma deneyimini de kurgulamalı” yorumunu yaptı.
 
ETİKETLER : 1046

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics