Bilişim Dünyası 17 HAZİRAN 2012 / 14:21

Shell Eco-marathon’da prototip praçlarda; Terakki Lisesi gururlandırdı

Hollanda’nın Rotterdam şehrindeki Ahoy Arena’da 17-19 Mayıs tarihleri arasında 28.’si düzenlenen Shell Eco-marathon Europe 2012 yarışmasına “Prototip” araçlar klasmanında Türkiye’den katılan 8 takım arasında tek lise Terakki’ydi ve yarışı bitirmeyi başaran tek Türk takımı oldu. Shell’in, sürdürülebilir enerji konusunda bilinç yaratmak ve yakıt verimliliğini teşvik etmek amacıyla 28.’sini düzenlediği Shell Eco-marathon’un amacı en az yakıtla en çok yolu gidebilmek.
Avrupa genelinde 24 ülkeden 200’e yakın takımı oluşturan 3 binden fazla üniversite ve lise öğrencisinin katıldığı Shell Eco-marathon Europe 2012’ye Türkiye’den 11 takım katıldı.
Terakki Team, ilk kez katıldığı “Prototip” araçlar “Battery Electric/Plug-in” sınıfında 916 km/litre’ye karşılık gelen 103 km/kWh’lik skoruyla liseler arasında 8. oldu. Böylece geçen yılki 492 km/litre skorunu ikiye katlamış oldu.

Terakki Team, Shell Eco’ya bu yıla kadar 7 kez içten yanmalı motorlarla katıldı. İlk katıldığı 2005 yılındaki skoru olan 89 km/litre’yi geçen yıl 492 kilometreye taşıyarak, prototip araçlar kategorisinde kendi yakıt türünde liseler arasında 3. olmuş ve çarpıcı bir sonuç elde etmişti.

Terakki Team’in bu başarısı, 1 litre yakıtla İstanbul ile Kastamonu arasındaki mesafeyi kat edebilmek anlamına geliyor.
Rotterdam-Ahoy pistinde yarışa katılan Terakki Team öğrenci ve öğretmenleri:
1. Ufuk Barış Mutlu Takım Kaptanı
2. Gökalp Çetin Teknik Lider
3. Yiğit Kalpaklı I. Pilot
4. Beryar Ubiç II. Pilot
5. Mert Karpat        Teknik-İletişim ve Güvenlik Sorumlusu
6. Ziya Bahtiyar Takım Lideri
7. Bülent Büyükaydın    Danışman Öğretmen
ETİKETLER : Sayı:876

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics