Bilişim Dünyası 17 TEMMUZ 2014 / 12:07

Shengen ile yeni birliktelik

Avrupa Büyük Ölçekli Bilişim Teknolojileri Sistemleri Ajansı (eu-LISA), ATOS’un önceliği üstlendiği konsorsiyumla Avrupa'daki kamu güvenliği bakımından ikinci Schengen Bilgi Sistemi’nin (SIS II) bakımı ve geliştirilmesi adına üç yıllığına antlaşma sağlandı.

İkinci Schengen Bilgi Sistemi (SIS II) , bilindiği gibi Avrupa'daki kamu güvenliği için geliştirilen ulusal sınır kontrolleri, gümrükler ve polis mercileri arasında bilgi alışverişini de sağlıyor.

Atos, Accenture ve HP konsorsiyumu, 3 yıl süresince ikinci  Schengen Bilgi Sistemi’nin bakımından ve geliştirilmesinden sorumlu olacak. Atos bu süre zarfında, ihtiyaçların tanımlanmasından, uyarlanan yazılımların onaylanmasına kadar tüm SIS II’yi yönetecek. Atos, aynı zamanda 2013 yılına kadar kullanımda olan SIS 1 sistemini de geliştirmiş ve desteklemişti.

Accenture; SIS II yazılımının geliştirilmesine olanak tanıyacak ve ilgili eğilimlerde kullanıcı desteği, eğitim ve teknik yardım hizmetlerini de sağlayacak. HP ise sunucu, depolama ve ağ altyapısını oluşturacak destek hizmetleri sunacak.

Konuyla ilgili olarak Global Müşteri Yönetimi Başkan Yardımcısı Punit Sehgal, “Atos olarak  AB göç ve sınır yönetimi politikalarının uygulanmasında temel bir sistem olan SIS II’nin istikrarlı ve uygun maliyetli bir şekilde yönetilmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu olan bu konsorsiyuma liderlik ederek eu-LISA'ya yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
ETİKETLER : Atos