Bilişim Dünyası 22 HAZİRAN 2015 / 07:09

Siber Güvenlik Ve Biyometri Merkezi açıldı

Biyometri alanında çözümler geliştirilmesi amacıyla en son teknolojiyle donatılmış yeni bir test merkezi hayata geçirildi

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde kurulan’Siber Güvenlik ve Biyometrik Araştırmalar Danışmanlık Test Merkezi’nin açılışı ‘Siber Güvenlik ve Biyometri Çalıştayı’ ile birlikte gerçekleşti.

Biyometri konusunda en son teknolojik ürünlerle donatılan ‘Siber Güvenlik ve Biyometrik Araştırmalar Danışmanlık Test Merkezi’nde; 3D yüz tanıma, davranış tanıma, iris tanıma, parmak damar izi ve ve parmak izi tanıma sensörleri ve yazılımları gibi ürün ve çözümler yer alıyor.

Test merkezinin açılışından sonra gerçekleşen ‘Siber Güvenlik ve Biyometri Çalıştayı’nda ilk olarak Dr. Berk Gökberk geçmişten bugüne biyometrinin gelişimi, geldiği nokta ve biyometride dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında bilgiler verdi. Siber güvenlik konusunda sunumunu gerçekleştiren Siber Güvenlik Uzmanı Akın Sağbilge “İnternet ve mobil dünya üzerinden finansal hizmetlerin çokça revaçta olduğu bugünlerde siber güvenliğin ve verilerin korunması önemlidir” dedi.

Programın devamında Vodafone Mobil Finansal Hizmetler Yöneticisi Beril Öktem de, Vodafone’un müşterilerine gözlerini bir kez kayıt etmeleri sonrasında EyeVerify ile şifresiz giriş olanağı tanıyan mobil cüzdan uygulaması Vodafone Cep Cüzdan hakkında sunumu gerçekleştirdi. Yazılım & Destek Uzmanı Serkan Yaltalıer ise EyeVerify ile ilgili teknik detayları kısaca katılımcılara aktardı.

Çalıştayın son bölümünde ‘Biyometrik teknolojilerde dünyada ve Türkiye'de mevcut durum ve çözüm önerileri’ ele alındı. İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Aydın Akan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşan Ölçsan Genel Müdürü Burak Sondal, biyometri konusunun önemine değinerek, biyometri ve siber güvenlik açısından bu alanda geliştirilen teknolojilerin uygulamasının son derece pratik hale geldiğini anlattı.

Panele katılan diğer konuşmacılar Sabancı Üniversitesi'nden Doç. Dr. Berrin Yanıkoğlu, TÜBİTAK UEKAE'den Dr. Umut Uludağ ve TSE’den Mariye Umay Akkaya da biyometrik teknolojilerdeki son gelişmelerden bahsetti.

 
ETİKETLER : 1027

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN