Bilişim Dünyası 13 MART 2016 / 13:40

Siber tehditlere karşı proaktif kalkan

STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik’in (STM) Ankara’da kuracağı ve dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Siber Füzyon Merkezi’yle Türkiye, henüz ortaya çıkmamış siber saldırı tehditlerini önceden tespit edebilecek. Bu amaçla STM, ‘yeni nesil siber güvenlik merkezi’ olarak tanımlanan yapıyı Türkiye’de kurmak için kolları sıvadı. Fizikte ‘iki elementin nükleer reaksiyonla bir araya gelip daha ağır bir element oluşturması’ anlamında kullanılan ‘füzyon’, artık siber güvenlik teknolojilerinin de gündeminde. Benzer şekilde siber füzyon; farklı kaynaklardan gelen verilerin birleştirilip, yapay zekâ algoritmalarıyla analiz edildiği ve devamında ‘makine öğrenmesi’ denilen mekanizma ile anlamlı hale getirildiği yeni nesil bir yaklaşım. Çok farklı disiplinleri bir araya toplayan bu yöntem, siber tehdit istihbaratı ile topladığı parametreler arasında ilişki kurarak, tehdidi önceden tespit etmeye ve saldırı gerçekleşmeden hazır olmaya yönelik proaktif bir metot olarak tanımlanıyor. STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, bu çalışma ile ilgili şu detayları paylaştı:
“Fizikteki füzyonun siber uzaya uyarlanmış versiyonu olan siber füzyon, yeni nesil siber savunma konsepti. Klasik siber güvenlik konsepti; bir sistemi siber saldırılara karşı gözetleme ve saldırı olduğu anda, eğer tespit edebilirse saldırıyı engellemeye çalışma şeklinde. Yeni nesil konsept ise pek çok kaynaktan gelen verileri yapay zeka mekanizmaları ile füzyona tabi tutarak, saldırı gerçekleşmeden saldırıdan haberdar olmaya, saldırının karakteristiğine göre savunma operasyonunu otomatik olarak kurgulamaya ve saldırı gerçekleştiği anda saldırıyı püskürtmeye dayalı, çok katmanlı, çok disiplinli bir çözüm. Mühendislerimiz tarafından özgün olarak geliştirilen bu sistem, ülkemiz için çok faydalı olacak.” 

STM’nin önümüzdeki ay Ankara’da faaliyete geçireceği Siber Füzyon Merkezi ile sadece bilinen siber tehditler değil, henüz ortaya çıkartılmamış, gelişmiş karmaşık metotlar kullanan yeni tehditler de saldırıdan önce tespit edilebilecek ve bunlara karşı önlem alınabilecek. STM’nin Siber Füzyon Merkezi’nde; zafiyet yönetimi, siber tehdit istihbaratı, tehdit savunma operasyonu, siber harekât merkezi ve olay müdahale yönetimi yetenekleri, özellikle üst seviye yöneticilerin siber olayların yönetiminde inisiyatif almasına imkân sağlayacak yenilikçi harp oyunları yöntemleriyle birleştirilerek, modern bir siber güvenlik yaklaşımının uygulanmasına imkân sağlanacak. Merkezde sadece siber güvenlik uzmanları değil; büyük veri, veri bilimi, istatistik, matematik, doğal dil işleme, görüntü ve ses işleme gibi farklı disiplinlerden uzmanlar da görev alacak. 
ETİKETLER : stm 1063

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics