Bilişim Dünyası 04 ARALIK 2016 / 14:14

Siber tehditlerin sonu gelmeyecek

Fortinet’in  tehdit araştırma birimi FortiGuard Labs 2017 yılı ile ilgili 6 beklentisini açıkladı. Fortinet’in blog sayfası üzerinden detaylarına yer verilen beklentilerin öne çıkan noktaları şöyle sıralanıyor:
  1. Otomatik ve insan benzeri saldırılar daha akıllı savunma gerektirecek: Önümüzdeki yıl “insan benzeri” zararlı yazılımlar görülecek ve bu yazılımlar, saldırıların etkisini artırmak için kendilerini duruma göre uyarlayacak.
  2. IoT üreticileri, güvenlik açıklarından sorumlu tutulacak: Tüketicilerin, şirketlerin ve diğer ilgili grupların, cihaz üreticilerini sorumlu tutan güvenlik standartlarının oluşturulması ve uygulanması yönündeki çağrılarının artması bekleniyor. 
  3. 20 milyar IoT cihazı, buluta saldırılarda zincirin en zayıf halkası: Daha fazla kurum, IoT ve bulut genelinde fiziksel, sanal ve özel bulut ortamlarında kendilerine sorunsuz güvenlik politikalarının oluşturulması, yönetilmesi ve uygulanması imkanını sağlayan “fabric” temelli güvenlik ve segmentasyon stratejileri uygulayacak.
  4. Saldırganlar, akıllı şehirlere baskılarını arttırmaya başlayacak: Kamu hizmetlerinin sunulmasında kullanılan entegre sistemlerden tek birinin dahi saldırıya uğraması ciddi sonuçlar doğurabilir.  
  5. Fidye yazılımlar zararlı yazılımlar için geçit açtı: IoT cihazlarına eş zamanlı saldırılar ile çok sayıda kurban hedeflenecek. Her birinden alınacak küçük miktarlarda fidye ile büyük vurgunlar elde edilecek.
  6. Teknoloji, siber güvenlikte yetkin kişi eksiğini kapatmalı: Ağ ortamlarında özgürce hareket edecek kritik varlıklarını koruyabilmelerini sağlayacak güvenlik politikaları geliştirme konusunda ülke ve kurumların deneyim ve eğitimleri yok. Ayrıca sofistike saldırıları tespit edip saldırılara yanıt verebilecek durumda da değiller.
 
ETİKETLER : 1099 FortiGuard Labs

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics