Bilişim Dünyası 02 NİSAN 2011 / 02:21

Sigortada sistem yenileme zamanı

Mapfre Genel Sigorta, Tronweb sistemini kullanmaya başladı. Bilgiişlem projesi ile hizmet kalitesini ve hızını artırmak istediklerini söyleyen Mapfre Genel Sigorta İş Geliştirme, Kurumsal İletişim, Müşteri İlişkileri ve Toplam Kalite Direktörü Cristina Şakı, “1990 yılından beri merkezimizde kurulu olan, Mapfre Grubu’nun tüm altyapı oluşturma ve geliştirme ihtiyacını tek merkezden yürüten Mapfre Soft ekibi Tronweb’i geliştirdi. Bu; sürekli kendini yenileyen, gelişime açık bir program” dedi.
Tronweb sistemi, sigorta sektöründeki bir şirketin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirilmiş bir yapı. Bu sistem içinde üretim, hasar, tahsilat, reasürans, koasürans ve muhasebe gibi tüm modüller yer alıyor. Programın esnek yapısı ise Şakı’nın verdiği bilgiye göre, her ülkenin kendine özgü sistem tanımlamalarını ve gerekli olan yenilemeleri yapabilmesine imkân sunuyor. Bu sistemde ülkeler, kendi iş süreçlerini Tronweb sistemine tanımlayarak hayata geçirebiliyor. Şakı, programın halen 15 ülkede kullanıldığı bilgisini verdi. Mapfre Genel Sigorta’nın Tronweb’e geçiş odaklı çalışmaları ise yaklaşık 2,5 yıl önce başladı. Şakı, “Bilgiişlem yetkilileri özveriyle çalıştılar ve 2011 Mart sonu itibariyle acente ve branş geçiş süreçleri de tamamlandı. Yılsonuna kadar işleyiş takibi ve gerekli son dokunuşlarla sistem iyileştirme süreçleri devam edecek” dedi. Mapfre’nin özellikle son yıllarda önemli teknolojik yatırımlara imza attığını söyleyen Şakı, şu bilgileri verdi:
“Faaliyet gösterilen 40’tan fazla ülkedeki şirketleri ortak bir standart altında toplamak, teknolojik gelişimde standart yaratmak, işleyiş süreçlerini ve ticari yönetim sistemlerini optimize etmek bu yolda temel amaç oldu. Kaynak kullanımının iyileştirilmesi ve daha verimli iş yönetim süreçlerine ulaşmak da önemli bir hedefti. Son tüketicinin gerçek ihtiyaçlarına yönelik pazarlama faaliyetleri ve satış ağının desteklenmesi de amaçlandı.”
Sürekli yenilemeye açık olan Tronweb, ticari faaliyetlerin etkin yönetimini destekleyen diğer programlarla da tam bütünleşme sağlıyor. Şakı, bu yapılar arasında iş zekâsı çözümleri, proje yönetim sistemleri, doküman yönetimi ve arşivleme çözümleri, CRM ve tarife hesap çözümlerinin yer aldığını belirtti. Şakı, şu bilgileri verdi:
“Teknolojik iyileştirilmelerin yanı sıra, 2011 yılında optimizasyon sağlamak için iş süreçlerinin iyileştirilmesi, kaynak kullanımının verimliliği ve etkinliğinin artırılması gibi birçok konuya odaklanacağız. Bu amaçla şirkette uzman bir ekip oluşturduk. Diğer önem verdiğimiz konu ise CRM projemizin acentelerimizin işbirliği ile geliştirilmesi olacak.”
ETİKETLER : Sayı:815

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics