Bilişim Dünyası 03 ŞUBAT 2016 / 14:55

Sinema salonu tepeden tırnağa değişiyor

Sony 4K Dijital Sinema İş Geliştirme Müdürü Tim Potter, Türkiye’deki sinema gösterim sektörünü son durumunu “2015'te 2000'den fazla ekranda gösterilen filmler için 40 milyondan fazla biletin satıldığı Türkiye'de sinema gösterimi sektörü, muhteşem günler yaşıyor” dedi. Yeni sinema salonları açılırken, eğlence standardı yükselen izleyiciler, büyük ekranlara sahip çok katlı sinemaların ve daha küçük butik sinemaların salonlarını dolduruyor. Ülke çapında 100'den fazla yeni alışveriş merkezinin açılacak olması da perakende sektörünün canlılığını yansıtıyor. Bu tesislerin birçoğunda çok ekranlı sinemalar bulunacak.

Görüntü kalitesi esastır
Avrupa'daki çoğu ekran, daha ilkel DLP teknolojisini temel alan eski projektörleri kullanarak yaklaşık 10 yıl önce dijitale geçti. Bu projektörler gitgide daha güvenilmez ve verimsiz hale geliyor. Ayrıca çalıştırma maliyetleri de yüksek. Ayrıca günümüz teknolojisine kıyasla çok güç tüketiyorlar ve yedek parçalarını bulmak daha da zorlaşıyor. Fakat Avrupa'nın eski birinci nesil DLP projektörleriyle ilgili asıl sorun, yalnızca 2K çözünürlük sunması.
Dünya çapındaki 18 bin adet Sony sinema projektörü, 4K çözünürlük sunuyor. 2K'dan dört kat daha fazla piksel sayısına sahip olan bu projektörler, seyirciler için devrim niteliğinde. 4K projektörler, eski 2K sinema projektörlerinin düz ve solgun görüntüleriyle kıyaslandığında aralarındaki fark açık olarak görünüyor. Tüm bunlar, Türkiye'deki sinema operatörlerine büyük avantaj sağlıyor. Yeni ekranlar sayesinde düşük görüntü kalitesi ve eski donanımın güvenilmezliği yüzünden kaygılanmaya gerek kalmıyor.
CINEMApink gibi Türk operatörler, tam da bu stratejiyi benimsiyor. Bu zincir, 15 tesisteki tüm ekranlarını 100'den fazla Sony projektörle donatarak zayıf 2K sistemleri bıraktı.  4K projeksiyon sayesinde filmler daha kaliteli görünüyor. Artan sayıda film yapımcısı, prodüksiyonlarını 4K DCP (sinema salonlarına sabit sürücü veya uydu bağlantısı aracılığıyla gönderilen "dijital kopya") paketi halinde teslim ederek bu fikri benimsiyor. Bu paketler, gözden düşmekte olan 35 mm'lik büyük selüloit film makaralarının yerine geçiyor. Aynı zamanda 4K, film yapımcılarının gitgide daha çok sevdiği bir seçenek haline geliyor. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics