Bilişim Dünyası 20 KASIM 2016 / 15:57

Sinerji ile maksimum fayda sağlanacak

ABD merkezli Extreme Networks, Y3K ile iş ortaklığına girdi. Hedef; büyüme hızında istikrarlı gelişimi sürekli kılmak.
 
Kablolu ve kablosuz ağ sistemlerini yazılım ve analiz programları ile destekleyerek, küçük projelerden çok yüksek kapasiteli veri merkezlerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunan ABD merkezli Extreme Networks, 80 ülkede 20 binin üzerinde müşteride kurulu çözümleri ile yer alıyor. “Türkiye’nin önde gelen kamu ve sanayi kuruluşları, finans yapıları, havaalanları, cezaevleri, eğitim ve sağlık kuruluşlarının projeleri, Extreme Networks’ün Türkiye içinde en başarılı olduğu projelerden” bilgisini veren Extreme Networks Ülke Müdürü Nihat Önal, son olarak Y3K ile işbirliğine imza attıklarını hatırlattı.  İşbirliği kapsamında, bir Securitas grup şirketi olan Y3K Güvenlik Teknolojileri, dağıtımını yaptığı 35 uluslararası marka ile pek çok projeye ürün desteği sağlıyor. “Y3K’yı rakiplerinden ayıran özelliği, projelerde çalıştığı iş ortakları verdiği teknik destek ve iş ortaklarına yaklaşımı” bilgisin veren Nihat Önal, hedefleri ve Türkiye’nin konumuna dair sorularımızı yanıtladı:
 
Y3K ile iş ortaklığı ne zaman hayata geçti ve neleri kapsıyor?
Extreme Networks; IP, video izleme ve bina otomasyon altyapılarına çözüm sunma konusunda seçkin bir üretici konumunda. Bu alanda büyük ölçekli birçok projeye imza attı. 2014-2016 yılları arasında da havalimanları, ceza ve tevkif evi kampüsleri, adliye sarayları ve bölge mahkemeleri gibi kurumların güvenlik ve altyapı projelerinde Securitas Grup Şirketleri ile çalıştı. Bu süreçte yine grup şirketler arasında yer alan Y3K’nın katma değerli distribütörlük alanında servis kalitesi ve hizmetleri ışığında iş ortaklığını hayata geçirme görüşmeleri başlatıldı. 2014 yılında başlayan bu ilişki 2016 Mart ayı itibariyle Y3K’nın Türkiye’de Extreme Networks’ün ilk ve tek katma değerli distribütörü olmasıyla sonuçlandı.
İş ortaklığı kapsamında; Y3K, sunduğu Extreme Networks kablolu ve kablosuz ağ sistemlerini yazılım ve analiz programları ile destekleyerek, küçük projelerden çok yüksek kapasiteli veri merkezlerine kadar geniş bir yelpazede çözüm sunacak. İhtiyaç duyulması halinde, çalıştığı iş ortaklarına, proje öncesi ve sonrası teknik destek hizmeti de verecek olan Y3K, bu alanda uzmanlaşmış satış mühendisleri ile katma değerli hizmet verecek.
 
Hedefleriniz neler?
Ağ anahtarları ve kablosuz, kablolu iletişim cihazlarındaki talebin artmasını öngören Extreme Networks, Türkiye ofisini son bir yıl içinde yeniden yapılandırdı. Bu doğrultuda satış, teknik destek, çözüm mimarisi, pazarlama ve kanal yönetimi gibi departmanlarını alanında yetkin personellerle güçlendirip katma değerli distribütörlük ihtiyacı doğrultusunda Y3K Güvenlik Teknolojileri ile anlaşma sağlandı. 
Y3K, elektronik güvenlik sistemlerinde kalitesi ile bilinen 35 uluslararası markanın Türkiye distribütörü konumunda. Bununla birlikte, proje firmalarının, doğru ürünü bulma, zamanında ve en uygun koşullarla tedarik edebilme gereksinimlerine en iyi şekilde yanıt veriyor. Bu doğrultuda, katma değerli hizmet sunarak, Extreme Networks ile Türkiye’de çalışabilecek en önemli partnerlerden biri olduğunu düşünüyorum. Hedefimiz, Türkiye’nin önde gelen kurumlarına hizmet veren bu iki kuruluşun sinerjisi ile müşterilerimize güvenlik ve ağ alanında maksimum faydayı sağlamak.
 
Extreme Networks, Türkiye pazarını ve potansiyelini nasıl değerlendiriyor?
Akıllı cihazlarla birlikte veri alışverişinin ve bilgiye erişim ihtiyacının giderek artması, internet erişimini bir ihtiyaç olmaktan çıkartıp, artık hayatın bir parçası haline getirdi. Hastane, havalimanı, üniversite kampüsleri, stadyumlar, ticari kuruluşlar, savunma ve benzeri yüksek sayıda kullanıcıya sahip alanlarda bu gereklilik çok daha üst seviyeye ulaştı. Bu gelişmeler, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en geniş mesafede, en verimli ürünlerin tercih edilir olmasını sağladı. Kablolu ağlarda sağlanan iletim kapasitelerinin kablosuz ağlarda da sağlanması önemli hale geldi. Türkiye’de AVM ve benzeri kamuya açık alanların artması, akıllı cihaz kullanım yaş aralığının genişlemesi ve bilgi alışverişi verimliğinin önemi Türkiye’deki potansiyeli olumlu yönde arttırdı. Bunun önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğine inanıyoruz.
 
Küresel pazarda nasıl bir konumumuz var?
Küresel faaliyetlerde ön plana çıkan pazarlar ile kıyaslandığında, Türkiye’de öne çıkan sektörler biraz farklılık gösteriyor. Türkiye EMEA bölgesine bağlı, Doğu ve Kuzey Avrupa ile Uzakdoğu’nun içinde yer alıyor ve 2016 yılında bu bölgede Rusya’nın önüne geçerek, bir numaraya oturmuş durumda. Küreseldeki konumumuza baktığımızda ise Almanya ve İngiltere’den sonra 3’üncü sıraya yükselerek; İtalya ve Fransa’yı geride bırakmış durumda. 

Bağlanma sorunu ortadan kalkıyor 
Yüksek sayıda kullanıcıya sahip alanların artması gibi nedenlerle artık daha büyük bant genişliklerine ihtiyaç duyuluyor. Extreme Networks’ün gündeminde bu konunun da olduğunu belirten Nihat Önal, detayları şöyle paylaştı:
“Kullandığımız Dalga 2 teknolojisi, hem büyük bant genişliği ihtiyacını karşılıyor hem işlem hacmini yükseltmenin ötesine geçerek “Çok Kullanıcılı MIMO (MU-MIMO)” özelliği ile dikkat çekiyor. Bu özellikle sadece bir ağ erişim noktası üzerinden tek bir iletimde, birden fazla kullanıcının her biri birbirinden farklı veriler aktarabiliyor. Böylece binlerce kişinin internete girdiği büyük organizasyonlarda hız ya da bağlanma sorunu yaşanmıyor. Extreme Networks Ağ Erişim cihazlarında kullanılan Dalga 2 teknolojisi, 1.7 Gbps iletim hacmi ile çok kullanıcılı MIMO özelliklerinin birleştiği tek jenerasyon olması sayesinde, firmalarda BT ekiplerinin işini kolaylaştırıyor.  Sektörel bazda da Türkiye’nin önde gelen kamu ve sanayi kuruluşları, finans yapıları, havaalanları, cezaevleri, eğitim ve sağlık kuruluşlarının projeleri, üniversite ve yükseköğrenim kampüsleri, havalimanları ve havacılık sektörlerinde projelerin yanında, video izleme, uydu TV ve radar altyapılarında pazar lideri olarak çalışmalara devam ediyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics